Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ - Koniec śledztwa w sprawie afery samochodowej w Gnieźnie

Data publikacji 05.01.2011
Policjanci z CBŚ zakończyli śledztwo w sprawie oszustw i fałszerstw przy imporcie samochodów z zagranicy. Do sądu wpłynął akt oskarżenia przygotowany przez prokuraturę. Ośmiu oskarżonych odpowie za 665 przestępstw. Grozi im do 15 lat więzienia.
Od 2006 roku policjanci z Centralnego Biura Śledczego zajmowali się wyjaśnieniem szeregu oszustw i fałszerstw przy imporcie samochodów z zagranicy. Wszystkie tropy prowadziły do Gniezna. Ustalono, że powstała tam zorganizowana grupa przestępcza, która w okresie dwóch lat przywiozła do Polski około 300 samochodów, głównie z Francji. Auta te (często uszkodzone w wypadkach) były naprawiane i legalizowane w kraju na podstawie sfałszowanych dokumentów. Między innymi fałszowano umowy zakupu tych samochodów radykalnie zaniżając cenę zakupu. To pozwalało oskarżonym na opłatę symbolicznej kwoty podatków VAT i akcyzy.
W przestępczy proceder byli zamieszani także diagności, którzy nie widząc nawet przywiezionych samochodów wystawiali świadectwo przeglądu technicznego dopuszczające takie auto do rejestracji na terenie Polski. Organizatorzy tego procederu przywiezione samochody ze spreparowanymi dokumentami oferowali do sprzedaży na giełdzie samochodowej, w autokomisach, ogłoszeniach prasowych oraz w Internecie. 

Na ławie oskarżonych zasiądzie osiem osób. Jacek B. i Krzysztof Z. byli założycielami i kierownikami grupy przestępczej. Oprócz nich odpowiadać przed sądem będą Dawid W. Marek K. Jarosław P. i Radosław K.
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu 29 grudnia wpłynął akt oskarżenia. Za kierowanie grupą przestępczą, udział w niej oraz oszustwa i fałszerstwa grozi kara do 15 lat więzienia
Powrót na górę strony