Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Środa Wlkp - STOP OSZUSTOM - działamy - szkolimy - przestrzegamy

Data publikacji 14.06.2011
Oszuści prześcigają się w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie – legendy, które pozwalają im wyłudzać, niekiedy bardzo duże pieniądze od obywateli. Policjanci prócz ścigania przestępców, prowadzą szeroko zakrojone czynności prewencyjne, by przestrzec mieszkańców przed nieostrożnością i ufaniem obcym. Na bazie średzkiego programu „STOP OSZUSTOM” wczoraj miało miejsce kolejne spotkanie z serii „Nie daj się oszukać”. Tym razem przeszkoleni zostali członkowie Klubu Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp.

13 czerwca to kolejny poniedziałek który jak przystało na średzki Klub Domu Pogodnej Jesieni upłynął przy kawie i pysznym ciastku. Wczorajsze spotkanie klubowiczów różniło się jednak od innych, ze względu na niecodziennego gościa. Była nim sierżant Edyta Kwietniewska z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego średzkiej komendy policji, która postanowiła spotkanie ze starszymi średzianami wykorzystać przede wszystkim edukacyjnie. Pogadanka z członkami klubu została przeprowadzona w ramach prowadzonego przez policję w Środzie Wielkopolskiej programu „STOP OSZUSTOM”. Tym samym członkowie klubu dołączyli do licznej już grupy średzian, którzy zostali przeszkoleni i uświadomieni jak nie paść ofiarą oszustów.

stoposzustom
Szkolenie niesamowicie zainteresowało zebranych, bo podczas wykładu panowała absolutna cisza. A jest to bardzo trudne do osiągnięcia - mówili opiekunowie w Domu Pogodnej Jesieni.

dsc 1132
To cieszy. Miejmy nadzieję, że poznane sposoby oszustw, rady dotyczące niewpuszczania nieznanych osób do domu, nieufania obcym i zachowania dużej ostrożności przy rozmowach telefonicznych pozostaną długo w pamięci. Na zakończenie spotkania były oklaski i zaproszenie za rok na podobne szkolenie, aby bezpieczne zachowania stały się nawykami.

Dla przypomnienia przedstawiany kilka najważniejszych rad.

JAK SIĘ BRONIĆ PRZED OSZUSTAMI:

  • Nie udzielaj żadnych informacji na swój temat, np.: rodziny, pieniędzy, dochodów, kosztowności, pinu do karty bankomatowej, itp.

  • Nie zawieraj żadnych transakcji, nie podpisuj umów, nie wpłacaj zaliczek domokrążcom.

  • Nie dawaj pieniędzy obcym, które telefonicznie podają się za krewnych. Nie wierz w niecodzienne problemy, sytuacje losowe. Wszystkie podawane w takich okolicznościach konta bankowe należy weryfikować.

  • Nie korzystaj z super okazji. Bierz pod uwagę realną wartość przedmiotu. Pamiętaj - nie ma nic za darmo.

  • Nie podawaj nigdy przez telefon numerów kont, pinów, peselu, czy innych numerów identyfikacyjnych, nawet osobom podającym się za funkcjonariuszy czy urzędników państwowych.

KIM JEST OSZUST – ROZPOZNAJ PRZESTĘPCĘ:

  • Nie daj się zwieść pozorom. Oszust pracuje nad wizerunkiem osoby zaufanej. To często kobieta, może być dziecko.

  • Oszust posiada wiarygodne akcesoria: pieczątkę, wizytówkę, identyfikator, torbę montera, itp.

  • Bazą jego działania są emocje: niesamowita okazja finansowa , nagła sytuacja losowa, szybkość zawieranej transakcji, podpisania umowy, trwania promocji.


Jeśli podejrzewasz, że oszust krąży po Twoim osiedlu lub w bloku


POINFORMUJ POLCJĘ

pod bezpłatnym numerem telefonu 997.

Gwarantujemy anonimowość.


Powrót na górę strony