Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Środa Wlkp - Oszuści atakują.

Data publikacji 06.06.2011
Apele policjantów dają rezultaty. Średzianka uniknęła oszustwa dzięki komunikatom wyczytanym w lokalnej prasie. W ramach akcji „STOP OSZUSTOM” zrobiono już wiele, jednak policjanci nie spoczywają na laurach. Docierają do nowych grup małych i dużych średzian, których informują jak unikać niebezpiecznych sytuacji.

80-letnia średzianka odebrała telefon, w którym usłyszała młody męski głos. Po kilku zdaniach rozpoznała w rozmówcy głos swojego wnuczka Mateusza. Zadzwonił do babci w bardzo ważnej sprawie. Pilnie potrzebował pieniędzy na niesamowitą okazję dotyczącą zakupu obligacji bankowych. Starsza Pani powiedziała, że musi skontaktować się z mamą Mateusza i potwierdzić tę całą pożyczkę. I to był strzał w dziesiątkę! Tym zdaniem kobieta spłoszyła oszusta, który podszył się pod jej wnuka. Opiekunka średzianki powiedziała funkcjonariuszom, że często czytała starszej cioci apele policji publikowane w lokalnych gazetach i z pewnością to wpłynęło na tak rozsądną reakcję emerytki. Policjanci ciągle pracują nad poprawą bezpieczeństwa w powiecie. Przeprowadzają szkolenia, których tematem jest poznanie technik działania oszustów. Ma to celu ochronę swoich pieniędzy i najbliższych. Dotychczas na ten temat rozmawiano z członkami Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Towarzystwa Średzkich Amazonek. W najbliższym czasie kolejna prezentacja zostanie przestawiona mieszkańcom Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp. W akcję średzkiej komendy włączyła się aktywnie Spółdzielnia Mieszkaniowa, która pod każdym spisem lokatorów w blokach umieściła informację o grasujących oszustach i sposobach, jak się przed nimi ustrzec.

Policja przestrzega przed pożyczaniem pieniędzy nieznajomym. Gdy osoba podająca się przez telefon za wnuczka przekona rozmówcę o daniu jej pieniędzy, zaraz po tym informuje, że on sam przyjść nie może i że po gotówkę przyśle kolegę. Tym sposobem ofiary same dobrowolnie dają nieznajomym ludziom - przestępcom niekiedy spore sumy pieniędzy. Oszuści liczą na to, że osoby starsze są łatwowierne i bardziej współczują w nieszczęściu, a poza tym najczęściej oszczędności trzymają w domu. Spełniają więc wszystkie kryteria na najłatwiejszą ofiarę oszustwa. Dlatego na młodszych pokoleniach spoczywa obowiązek edukacji dziadków i starszych członków rodziny. Trzeba im czytać komunikaty policyjne i często rozmawiać utrwalając sposoby zachowania w takich sytuacjach.

W sytuacjach podejrzanych, w przypadku dziwnych telefonach lub podejrzanych, nieznajomych osób kręcących się w okolicy bloku, domu czy kamienicy informuj policjantów pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego 997. Gwarantujemy anonimowość. Taki telefon może bardzo pomóc mundurowym w schwytaniu oszustów na gorącym uczynku.

nawnuczka
Powrót na górę strony