Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prewencja na nadchodzące ferie

Data publikacji 19.01.2011
Od 31 stycznia do 13 lutego 2011 roku dla wielkopolskich dzieci i młodzieży rozpoczną się ferie zimowe. Wiele z nich nie wyjedzie w ramach zorganizowanego wypoczynku w góry lub nad morze. Dlatego też często korzystają z uroków sportów zimowych w miejscach niebezpiecznych takich jak różnego rodzaju zbiorniki wodne (stawy, glinianki, jeziora, rzeki). Mimo sprzyjających warunków należy pamiętać, iż pokrywa lodowa potrafi być bardzo zdradliwa, co potwierdzają powtarzające się wypadki załamania lodu pod wędkarzami, czy bawiącymi się dziećmi.

Z inicjatywy Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu oraz Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu w środę 19 stycznia br. został zorganizowany pokaz ratownictwa wodnego w warunkach zimowych, który odbył się na Jeziorze Rusałka. W symulowanych akcjach niesienia pomocy osobom, pod którymi załamał się lód udział wzięli funkcjonariusze Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz klubu morsów ze Swarzędza.

img 0052

Ponadto policjanci Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu i Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu zainaugurowali w Szkole Podstawowej Nr 70 w Poznaniu cykl spotkań prewencyjnych bezpośrednio związanych z promocją bezpiecznych form spędzania wolnego czasu w czasie ferii przez dzieci i młodzież województwa wielkopolskiego.  Uczestnicy  spotkania otrzymali elementy odblaskowe przekazane przez Gabinet Wojewody Wielkopolskiego. 

img 0121
Planując wypoczynek nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi pamiętajmy, że szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. Ponadto niezwykle ważne są panujące warunki atmosferyczne. Obecnie w związku z utrzymującymi się stosunkowo wysokimi temperaturami powietrza, pokrywa lodowa na zbiornikach wodnych jest bardzo zdradliwa. Dlatego każde wejście na zamarznięty akwen może skończyć się tragicznie. Unikniemy niebezpieczeństwa tylko wtedy, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem zbiornik wodny. W innym przypadku zawsze musimy brać pod uwagę możliwość załamania się lodu. Takie podejście daje zawsze największą gwarancję nie tylko dużej satysfakcji ze spędzania czasu wolnego nad wodą, ale i bezpieczeństwa.

Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań  jest niezwykle ważna, lecz pamiętajmy, że za bezpieczeństwo dzieci  i młodzieży odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice i opiekunowie.

Powrót na górę strony