Dla policjantów

Poznań - Dawać siebie innym

14„Cechuje ich radość z dawania siebie innym, ale i przekonanie, że wszelkie działania należy zacząć tu i teraz, nie czekając, ponieważ dla młodych ludzi potrzebujących ich wsparcia, czas płynie nieubłaganie…” to słowa wypowiedziane na uroczystej gali,  podczas której  policjant z Komisariatu na Starym Mieście w Poznaniu został Wolontariuszem Roku. Statuetkę odebrał z rąk Wiceprezydenta Jerzego Stępnia.


5 grudnia .2012 r. odbyła się uroczysta gala,  podczas której Przemek Janiak wraz z grupą wolontariuszy Fundacji FIONA z rąk wiceprezydenta Tomasza Kaysera odebrał statuetkę „Poznański Wolontariusz Roku 2012” w kategorii sportowej.

12Przemysław Janiak – Naczelnik Wydziału Kryminalnego KP Poznań-Stare Miasto. Prywatnie założyciel i wolontariusz Fundacji na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych i Autystycznych „FIONA” oraz instruktor wspinaczki skałkowej. W ramach prowadzonej działalności wolontarystycznej m.in. szkoli wolontariuszy, prowadzi zajęcia rehabilitacyjne dla młodzieży niepełnosprawnej, organizuje zimowe i letnie obozy rehabilitacyjne oraz kieruje grupą Fundacyjnych wspinaczy. Współzałożyciel fundacyjnej drużyny bowlingowej „Szalone Kule – NIEWYAUTOWANI” w skład której wchodzą podopieczni Fundacji.



TEKST ODCZYTANY W TRAKCIE GALI:

Mówi się o nich „PAJĘCZARZE”, ponieważ snują swoje liny w skałkach, miedzy drzewami
a nawet w budynkach, jeśli taka jest potrzeba. To grupa wolontariuszy wierzących
w magiczną moc aktywności fizycznej, jako formy społecznej rehabilitacji, która wspomaga nie tylko rozwój człowieka, ale co ważniejsze, motywację oraz upór w dążeniu do celu. Wspinaczka, rowery, kajaki, bowling czy trekking, - to narzędzia, które wspierają osoby
z autyzmem, Zespołem Aspergera oraz inne mające trudności w kontaktach społecznych,
w podążaniu drogą ku integracji, budowaniu poczucia własnej wartości
oraz wiary
w drugiego człowieka
, pozwalają przekraczać granice własnych możliwości, przełamywać lęki i pokonywać stereotypy.
Nasi laureaci to zespół sześciu osób, które nie tylko z pełnym zaangażowaniem i oddaniem gwarantują bezpieczeństwo podczas zabaw linowych oraz aktywnie wspierają niepełnosprawnych wspinaczy podczas zajęć w skałkach. Z tej grupy wywodzą się inspiratorzy i pierwsi organizatorzy fundacyjnej drużyny bowlingowej, która nazwała siebie „niewyautowanymi”. To również członkowie grupy biegaczy, którzy na swych koszulkach niosą ideę integracji i głośno mówią o prawie osób niepełnosprawnych do aktywnego udziału w życiu społecznym.
Cechuje ich radość z dawania siebie innym, ale i przekonanie, że wszelkie działania należy zacząć tu i teraz, nie czekając, ponieważ dla młodych ludzi potrzebujących ich wsparcia, czas płynie nieubłaganie… a „brak integracji to brak wyciągniętej ręki do tonącego w oceanie zdrowego społeczeństwa”.



Powrót na górę strony