>> Kontakt z nieznajomymi - Porady Prewencyjne - Policja Wielkopolska

Porady Prewencyjne

>> Kontakt z nieznajomymi


Aby nie paść ofiarą złodzieja, pedofila czy porywacza należy jasno określić z kim dziecko może rozmawiać, komu może zaufać. Dziecko musi wiedzieć, jak zareagować gdy ktoś zaproponuje mu podwiezienie do domu czy poczęstowanie słodyczami albo gdy ktoś chwyci je za rękę i będzie odciągał w innym kierunku.

Uświadom więc dziecku kim jest nieznajomy – nieznajomy to osoba, której nie znacie, nie wiecie jak się nazywa, gdzie mieszka, czym się zajmuje, nie wiecie, jakie ma zamiary wobec Was. Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, kolegą rodziny.

Niestety, osoby które chcą skrzywdzić dziecko, bardzo dokładnie planują swoje działania. Wiedzą więc, że maluch wraca samodzielnie do domu, wiedzą też gdzie i z kim mieszka
a więc będą też w stanie określić, czy w domu ktoś na nie czeka.

 

Aby zapobiegać niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby na drodze należy przestrzegać określonych zasad:

1. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.

2. Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym czy osoba obca ma względem Ciebie dobre zamiary.

3. Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez taką osobę zachęcany i namawiany.

4. Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu.