>> Stosowanie elementów odblaskowych - Porady Prewencyjne - Policja Wielkopolska

Porady Prewencyjne

>> Stosowanie elementów odblaskowych


Nie wstydźmy się być widoczni, nie wstydźmy się być bezpieczni.

Nośmy elementy odblaskowe – nie dajmy się zabić.

 

Bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym.
 

            Tę „starą” prawdę znają wszyscy, ale któż z nas używa elementów odblaskowych poruszając się po zmierzchu po poboczu lub po jezdni.
 

            Od 31.08.2014 r. wejdzie w życie prawny obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu, idąc po jezdni lub po poboczu. Elementy odblaskowe powinny być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
 

            Dotychczas rzadkością na naszych drogach był widok pieszego, tym bardziej dorosłego, zaopatrzonego w elementy odblaskowe.
 

            To nie wstyd – to wielka mądrość, gdy człowiek chce być widoczny i chce zrobić wszystko co może aby przeżyć.
 

            Dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne?

·                     Postać człowieka idącego drogą, ubranego dodatkową w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego raptem z 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych.

·                     Pojazd jadący około 90 km/h tylko w ciągu 1 sekundy przejeżdża dystans 25 metrów – więc kierujący nie zdąży nawet zareagować – zmienić kierunek jazdy lub hamować.

·                     Elementy odblaskowe na odzieży pieszego pozwalają na zauważenie go z odległości minimum 150 metrów lub większej. Pieszy da w ten sposób szansę kierującemu na wczesne zauważenie pieszego i właściwe zareagowanie.

·                     Używajmy elementów odblaskowych prawidłowo. Cóż z tego jeżeli te światła znajdą się na plecaku? Skoro mają być widoczne przede wszystkim dla kierujących jadących z przeciwka, a pieszy ma obowiązek poruszania się lewym poboczem lub lewą stroną jezdni. Aby światło lub element odblaskowy był widoczny dla nadjeżdżających kierowców najlepiej zamontować go nisko od strony jezdni, czyli przy prawym kolanie. Wówczas będzie spełniał swoje zadanie w 100 %.

·                     Przykładem na właściwe pojmowanie dbałości o własne bezpieczeństwo niech będą rowerzyści, którzy coraz częściej poza prawidłowym oświetleniem roweru jeżdżą w kamizelkach odblaskowych. W kamizelkach odblaskowych jeżdżą również motocykliści – nawet ci stowarzyszeni w klubach motorowych – to pokazuje że ludzie ci, często nazywani „samobójcami”,  dbają o własne bezpieczeństwo i w tej materii mogą być wzorcem dla pieszych.