Aktualności

Trening czyni mistrza

DSC02191Wydział Prewencji KWP w Poznaniu przeprowadził szkolenie doskonalące dla policjantów koordynatorów problematyki poszukiwań opiekuńczych i zaginięć osób kategorii III w komendach miejskich i powiatowych Policji w zakresie zatrzymywania nieletniego, umieszczania nieletniego w Policyjnej Izbie Dziecka oraz poszukiwań opiekuńczych i zaginięć osób kategorii III.

Poszukiwania osób zaginionych, w tym poszukiwania opiekuńcze, są jednym z elementów pracy Policji realizowanym dzięki efektywnemu przepływowi informacji w ramach funkcjonowania Krajowego Systemu Informacyjnego Policji – KSIP. Jednak od świadomości o działaniu bazy danych do wiedzy na temat profesjonalnego jej obsłużenia, z pożytkiem dla wyniku podejmowanych działań i przede wszystkim poszkodowanych, długa droga. Dlatego też systematycznie Wydział Prewencji KWP w Poznaniu podejmuje działania szkoleniowe zmierzające do podniesienia skuteczności działań także w tym zakresie

Działania zrealizowane w ramach warsztatów, dzięki współpracy z Wydziałem Łączności i Informatyki KWP oraz Komisariatem Policji Poznań – Nowe Miasto, pozwoliły na przeszkolenie przedstawicieli wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego w zróżnicowany sposób obciążonych problematyką poszukiwań opiekuńczych i osób zaginionych kategorii III, ze względu na duże dysproporcje w skali występowania tego typu zdarzeń. W sumie w 2014 roku na terenie województwa wielkopolskiego Policja odnotowała 755 poszukiwań opiekuńczych oraz 698 spraw związanych z poszukiwaniami osób kategorii III. Pamiętajmy przy tym, iż od szybkiej, sprawnej i prawidłowej realizacji zadania związanego z wprowadzeniem do bazy informacji o osobie zaginionej zależy skuteczność podejmowanych działań, często w odległych rejonach kraju. Gdyż bez informacji w KSIP, policjant legitymujący osobę poszukiwaną nad Morzem Bałtyckim nie będzie miał wiedzy, iż jest ona poszukiwana przez Policję w Zakopanem.

Ponadto w ramach opisanego szkolenia omówiono również wybrane sprawy dotyczące postępowania w sprawach nieletnich. Przy tym skoncentrowano się na problematyce dotyczącej zatrzymania nieletniego, sporządzania dokumentacji z tym związanej – protokołu zatrzymania, a także procedurze umieszczania nieletniego w Policyjnej Izbie Dziecka i zwalniania z niej. Omówione zostały również zmiany katalogu wykroczeń, za które nieletni odpowiadają w ramach dokonanej w ostatnim czasie nowelizacji przepisów Kodeksu Wykroczeń.

Powrót na górę strony