Aktualności

Szkolenie policyjnych profilaktyków w OIE w Rokosowie

IMG 231715 i 16 października 2015 roku w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie, policyjni profilaktycy z województwa wielkopolskiego uczestniczyli w szkoleniu i warsztatach dotyczących m.in. tematu działań profilaktycznych realizowanych podczas codziennej służby w komendach miejskich i powiatowych Policji.

Szkolenie przeprowadzone zostało przez policjantów Wydziału Prewencji, Wydziału Konwojowego, Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz zaproszonych gości z innych jednostek: asp. sztab. Roberta Bretnera – z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie i starszego specjalistę  Marcina Kosmali – z Wydziału Prewencji  KWP w Opolu.

Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu i współpracy profilaktycznej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Podczas spotkania omówiono założenia Koncepcji działań Policji w zakresie profilaktyki społecznej na lata 2015-2018, przedstawiono założenia programu „ Dopalacze niszczą życie” realizowanego przez policjantów z wielkopolskich powiatów (we współpracy z pracownikami Powiatowych Stacji Sanitarno Epidemiologicznych), którego inauguracja mała miejsce 4 września 2015r.

W ramach programu odbyła się m.in. prezentacja lekcji pokazowej (przygotowanej we współpracy z TVP Poznań), jaką policyjni profilaktycy przeprowadzać będą podczas spotkań z młodzieżą.

Omówiono również zakres tematyczny związany z procedurą „Niebieskie Karty" dot. liczby zatrzymanych i doprowadzonych w celu wytrzeźwienia w związku z przemocą w rodzinie oraz wpływ środków psychoaktywnych na liczbę sporządzonych niebieskich kart.

Kolejnym aspektem spotkania było wystąpienie zaproszonych gości, którzy zaprezentowali  szerokie spektrum działań profilaktycznych realizowanych na terenie ich garnizonów (województwo małopolskie i opolskie ) ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska dopalaczy oraz wykorzystania materiałów edukacyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W ramach szkolenia szczegółowo omówiono postępowanie z nieletnimi sprawcami czynów karalnych oraz zagrożonymi demoralizacją.

Ważnym  elementem szkolenia było również wystąpienie Naczelnika Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu, które poświęcone było tematyce zatrzymania i umieszczenia nieletniego będącego pod wpływem środków psychoaktywnych w Policyjnej Izbie Dziecka.

Na koniec spotkania zaakcentowano tematy dotyczące udziału i zaangażowania mediów w pracy policjanta oraz przypomniano założenia programu „ Profilaktyka a Ty”

Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu nadkom. Maciej Purol podsumował naradę szkoleniową, jednocześnie akcentując potrzebę ciągłego doskonalenia w podejmowanych czynnościach służbowych przez policjantów.

Powrót na górę strony