Aktualności

Spotkanie robocze Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

1-176987W dniu 18 października przypadał Europejski dzień walki z handlem ludźmi, który stał się dobrym powodem do kolejnego roboczego spotkania Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, które odbyło się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Spotkanie zostało poświęcone określeniu możliwości poszczególnych podmiotów i zarazem ich potrzeb by skutecznie zacząć wspólnie działać w obszarze wskazanego zagrożenia.

„Według Organizacji Narodów Zjednoczonych handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem popełnianym na świecie i dotyczy każdego regionu świata. Według danych ONZ, co roku około 2 milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego jedna trzecia to dzieci. W 30% sprawczyniami tej zbrodni są kobiety. Przestępstwo to jest bezsprzecznie wykorzystywaniem człowieka, któremu towarzyszy naruszenie praw i godności osoby ludzkiej i stanowi współczesną formę niewolnictwa. Wyzysk człowieka przez człowieka związany jest ze stosowaniem przemocy fizycznej w postaci gróźb, zastraszenia, bicia, zgwałceń, poprzez działanie w formie przymusu, uprowadzenia, oszustwa czy nadużycia władzy. Sprawcy żerują na psychicznej niedojrzałości i fizycznym ubóstwie człowieka, czyniąc z niego źródło dochodu. Współczesne niewolnictwo przybiera formy pracy przymusowej i wyzysku pracowniczego, wykorzystania w przemyśle erotycznym, zmuszania do prostytucji, niewolnictwa, żebractwa, popełniania przestępstw, zawierania przymusowych małżeństw i handlu organami.”*

Obecnie w Wielkopolsce zdarzeń noszących znamiona handlu ludźmi stwierdzanych jest stosunkowo niewiele, jednak za każdym razem są to przypadki niezwykle skomplikowane wymagające angażowania znacznych środków celem wyjaśnienia, udzielenia pomocy ofiarom, a następnie także osądzenia ewentualnych sprawców. Poza tym należy pamiętać o tak zwanej ciemnej liczbie przestępstw tego typu nieujawnionych, a popełnianych na coraz bardziej powiększającym się europejskim rynku pracy, co dodatkowo komplikuje ewentualne kwestie związane z ukaraniem sprawców i niesieniem skutecznej pomocy ich ofiarom. Dlatego powołanie przez Wojewodę Wielkopolskiego do realizacji tych zadań międzyinstytucjonalnego zespołu jest jak najbardziej uzasadnionym posunięciem, które miejmy nadzieję będzie w przyszłości skutkować wypracowaniem zarówno niezbędnych rozwiązań prawnych jak i dobrych praktyk, wpływających na wzrost efektywności w ograniczaniu zjawiska handlu ludźmi.


* źródło: Komenda Główna Policji w Warszawie

Powrót na górę strony