Aktualności

Kradzieże i dewastacje mienia użyteczności publicznej!!!

kabel2„Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze...."!!!

                                                               (art. 254 a Kodeksu Karnego)

Kodeks Karny przewiduje za dokonanie tej kategorii przestępstw karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Pomimo tak zaostrzonej sankcji karnej dynamika przestępstw w tym obszarze nadal jest odnotowywana na wysokim poziomie.

Każda kradzież elementu infrastruktury technicznej, kluczowej z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństwa i państwa poza niezwykle wysokimi stratami materialnymi wynikającymi z kosztów jej odbudowy stwarza realne zagrożenie życia, zdrowia oraz wpływa na bezpieczeństwo funkcjonowania ważnych obiektów oraz instytucji. Przestępcy nie zważają na bezpieczeństwo osób postronnych, pozostawiają bez zabezpieczenia otwarte lub uszkodzone studzienki czy odsłonięte przewody elektryczne.

Tylko w roku 2012 na terenie województwa wielkopolskiego dokonano 361 przestępstw związanych z mieniem telekomunikacyjnym, podczas gdy w roku poprzedzającym liczba ta ukształtowała się na poziomie 266 przestępstw. W ich wyniku administratorzy ponieśli straty w wysokości niemal 1,5 miliarda złotych, a nieczynne łącze z tego powodu uniemożliwiły wykonanie 6777 połączeń.

Sprawcy przestępstw najczęściej dokonują zaboru elementów wykonanych z metali szlachetnych takich jak: kable telekomunikacyjne, przewody elektryczne, kondensatory, linie kolejowe i inne, które najczęściej zostają trwale zniszczone, przedstawiając wartość „złomu", znacznie niższą niż pełnowartościowe elementy infrastruktury technicznej, które stanowiły przed dokonaniem przestępstwa.

Dlatego tak ważnym jest współpraca z przedsiębiorcami prowadzącymi punkty skupu złomu i przestrzeganie przez wymienionych zapisów Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach. Artykuł 43a Ustawy zobowiązuje prowadzącego punkt skupu „złomu" do przyjmowania od osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami formularza, w którym zawarte są m.in. informacje dotyczące pochodzenia przedmiotów. Celem potwierdzenia danych osobowych zawartych we wskazanym formularzu niezbędne jest także okazanie dokumentu tożsamości przez osobę przywożącą materiały do skupu.

Nie przestrzeganie wymienionych obowiązków przez prowadzących skupy metali, jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny o czym mówi art. 75a Ustawy o odpadach.

Ponadto prowadzący skup muszą mieć świadomość konsekwencji jakie wynikają z popełnienia przestępstwa określonego w art. 291 (paserstwo umyślne ) i 292 Kodeksu Karnego ( paserstwo nieumyślne ) w przypadku ujawnienia przez organy ścigania w skupach złomu elementów pochodzących z kradzieży.

Wielkopolscy policjanci realizując ustawowe obowiązki skutecznie walczą z tego rodzaju przestępczością, ograniczając możliwość uczynienia z tego procederu pewnego źródła utrzymania. Przykładem tego są zdarzenia odnotowane w ostatnim czasie na terenie Komendy Powiatowej Policji w Obornikach:

„24 lutego wieczorem oborniccy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku kradzieży przewodów telekomunikacyjnych czterech mieszkańców Obornik. Jak ustalili funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą 18-letni Dawid P., Miłosz R. oraz 17-letni Fabian Ł. i 19-letni Michał K. wcześniej dopuścili się także podobnej kradzieży. Mężczyźni ci to nie jedyni sprawcy podobnych kradzieży, których zatrzymali oborniccy policjanci. Kilka dni wcześniej zatrzymany został również 26-letni Marcin K., który podejrzewany jest o dokonanie dwukrotne kradzieży kabli telekomunikacyjnych. Należy podkreślić, że wszyscy ci mężczyźni ukradli łącznie około 1000 metrów przewodów, powodując tym samym wielotysięczne straty. Dodatkowo uniemożliwiając korzystanie z różnego rodzaju usług telekomunikacyjnych mieszkańcom powiatu obornickiego."

Źródło: TP S.A.

Stąd apel Policji i prośba o pomoc w trosce o bezpieczeństwo i prawidłowe działanie kluczowych instalacji pracujących na rzecz użyteczności publicznej. Tak jak w przypadku ograniczenia innych rodzajów przestępczości także w opisywanej kategorii dla podniesienia skuteczności Policji niezbędna jest ścisła współpraca ze społeczeństwem.

Powrót na górę strony