KORONAWIRUS - ZASADY NARUSZENIA KWARANTANNY - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KORONAWIRUS - ZASADY NARUSZENIA KWARANTANNY

Data publikacji 10.04.2020

Policjanci każdego dnia sprawdzają, czy osoby objęte obowiązkiem kwarantanny, przestrzegają obowiązku przebywania w miejscu zamieszkania. Niestety nadal spotykamy osoby, które lekceważą zalecenia sanitarne, opuszczają swoje domu i świadomie narażają innych na ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Poniżej prezentujemy tylko 3 przykłady z naszego województwa. Wszystkim osobom grożą wysokie kary administracyjne! Jednak przede wszystkim to ryzyko przed narażeniem innych osób na zarażenie, powinno być głównym powodem dla którego przestrzegamy 2-tygodniowej kwarantanny! Policjanci cały czas ponawiają apel aby zostać w domu, zwłaszcza do osób objętych kwarantanną.

CZARNKÓW - Skrajną nieodpowiedzialnością wykazała się 50-letnia mieszkanka Wielenia. Kobieta podczas kwarantanny domowej postanowiła udać się na chrzciny wnuka. Swoim zachowaniem zlekceważyła nie tylko bezpieczeństwo własne, ale również innych osób, z którymi miała kontakt. Jej sprawa swój finał będzie miała w sądzie.

SŁUPCA - Policjanci z Posterunku Policji w Strzałkowie zostali powiadomieni o złamaniu przepisów dotyczących kwarantanny domowej przez mieszkańca Strzałkowa. Mężczyzna, który był objęty zakazem opuszczania domu po przyjeździe z zagranicy, był widziany podczas robienia zakupów w sklepie.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 2 kwietnia br. Funkcjonariusze sprawdzili podane w zgłoszeniu okoliczności. Nie mogli skontaktować się z osobą telefonicznie, nikt też nie otwierał drzwi mieszkania. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami wprowadzonymi w czasie stanu epidemii w Polsce mężczyzna zostanie ukarany. Policjanci wykonali stosowną dokumentację celem sporządzenia wniosku o ukarania z art. 116 Kodeksu Wykroczeń. Specjalną notatkę przesłali również do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Słupcy.

GNIEZNO - Karę administracyjną w wysokości 5 tysięcy złotych będzie musiał zapłacić mieszkaniec Trzemeszna, który złamał zasady kwarantanny. Zamiast przebywać w miejscu zamieszkania, pojechał do żony, mieszkającej w innym powiecie. Kara podlega natychmiastowej wykonalności z momentem doręczenia i powinna być zapłacona w terminie 7 dni. Za złamanie kwarantanny grozi obecnie kara nawet 30 tysięcy złotych.

 

 

Maciej Święcichowski/PG

  • 1