KWP - Działania grupy SPEED - video - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - Działania grupy SPEED - video

Data publikacji 09.03.2020

Wyprzedzał ciężarówką na podwójnej linii ciągłej i przejściu dla pieszych, kolejny kierowca osobówką skopiował ten manewr w pobliżu szkoły i na wysokości przystanku autobusowego. Z portfeli kierowców ubyło po kilkaset złotych – to najmniejsza cena za brawurę i brak poszanowania przepisów o ruchu drogowym.

Zespoły "SPEED" działają w całym kraju od  lipca 2019 roku. Do służby kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Tym razem pokazujemy przykłady brawury i braku elementarnego poszanowania przepisów.

Kierowca samochodu ciężarowego, który każdego dnia przejeżdża kilkaset kilometrów, powinien kojarzyć się jednoznacznie z bezpieczeństwem i rozwagą. Niestety, również w tej grupie uczestników ruchu drogowego zdarzają się przypadki lekceważenia przepisów, brawury i narażania zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu na konsekwencje wypadków w postaci utraty życia i zdrowia. Swoje niebezpieczne manewry kierowca tłumaczył jedynie pośpiechem. Wykroczenia zarejestrowano na terenie pow. gnieźnieńskiego. Mamy nadzieję, że kilkuset złotowy mandat karny i 15 punktów karnych skutecznie powstrzymają tego kierowcę przed prokurowaniem niebezpiecznych zachowań w przyszłości.

Drugi publikowany przykład wykroczenia zarejestrowany został na terenie pow. jarocińskiego. Obcokrajowiec kierujący osobowym Hyundaiem całkowicie zlekceważył podwójną linię ciągłą, znaki drogowe informujące o miejscu przejścia dla pieszych, a także tabliczka do znaku wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, kilkaset złotych przeznaczył na opłacenie mandatu karnego.

Nieprawidłowe wyprzedzanie to jedna z głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych w naszym kraju. Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, bez względu na to, czy na przejściu znajduje się pieszy, czy też nie.

W 2019 roku na terenie Wielkopolski miało miejsce 150 wypadków drogowych, których przyczyną były błędy przy wyprzedzaniu. W wypadkach tych zginęło 20 osób, a 188 zostało rannych. Początek bieżącego roku to kolejne tragedie na drodze spowodowane przez nieprawidłowo wyprzedzających kierowców. Od początku roku Policja Wielkopolska odnotowała 19 takich wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły, a 23 odniosły obrażenia ciała.

 

 

Maciej Bednik/PG

Ładowanie odtwarzacza...