Aktualności

Złotów - Dzielnicowi kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych

Data publikacji 08.11.2019

Termometry wskazują coraz niższe temperatury. To początek wyjątkowo trudnego czasu dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Dlatego złotowscy policjanci już rozpoczęli kontrole miejsc, gdzie mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, podczas służby obchodowej kontrolują miejsca w Złotowie, z których osoby bezdomne mogą korzystać, szukając schronienia przed niskimi temperaturami. Miejscem policyjnej kontroli był między innymi pustostany, dworzec PKP oraz altanki na terenie ogródków działkowych.

Najbliższej nocy podobnie jak poprzednich, temperatura, jak prognozują synoptycy, ma być bliska zeru. W takich warunkach istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych, którzy nie posiadając własnego lokum i szukają schronienia w opuszczonych budynkach.

Przeprowadzona kontrola obiektów, to jedno z wielu sprawdzeń, które realizują policjanci złotowskiej jednostki w okresie jesienno-zimowym.

Zwracamy się do mieszkańców z apelem, aby w przypadku zauważenia jakiejkolwiek osoby w porze nocnej, kierującej się do pustostanu czy też śpiącej np. na ławce w parku, natychmiast powiadomić odpowiednie służby. Złotowscy policjanci każdego roku monitorują sytuację osób bezdomnych. Inną grupą narażoną na niebezpieczeństwo są osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z rozpaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy seniora, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, z których taka osoba otrzyma pomoc. Policjanci powiatu złotowskiego informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami niskiej temperatury prowadzącej do wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotowie pod nr tel. 67 263 30 34.

Jednocześnie przypominamy, że w Złotowie przy ul. 8 Marca 16 funkcjonuje Noclegownia dla Osób Bezdomnych, która zapewnia schronienie, poprzez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego.

Dzielnicowi będą ponawiać kontrole miejsc, w których osoby bezdomne mogą szukać schronienia przed niskimi temperaturami. Zweryfikują też każdy sygnał dotyczący nie tylko zjawiska bezdomności, ale też udzielenia ewentualnego wsparcia i pomocy osobom starszym i samotnym, które mogą bytować w trudnych warunkach socjalnych.

 

 

Maciej Forecki/PG

  • 1 #1
  • 1 #2
  • 1 #3