Jarocin - I wielkopolski rajd szlakiem Policji Państwowej za nami - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Jarocin - I wielkopolski rajd szlakiem Policji Państwowej za nami

Data publikacji 15.04.2019

13 kwietnia br. odbył się I Wielkopolski Rajd Szlakiem Policji Państwowej, w którym wzięło udział ok. 70 osób. Miał on szczególną wymowę, ponieważ został wpisany w cykl imprez organizowanych z okazji 100. rocznicy Powołania Policji Państwowej oraz 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 13 kwiecień jest także Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rajd odbył się pod honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki.

Celem rajdu było upamiętnienie funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej z Wielkopolski, którzy po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej i w 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Twerze. Rajd jednocześnie upamiętnił przypadającą w 2019 r. 100. rocznicę powołania Policji Państwowej oraz 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Rajd miał miał charakter pieszego marszu terenowego po lesie, połączonego z elementami gry terenowej i surwiwalu. 

Uczestnicy rajdu, dzieci, młodzież i dorośli, podzieleni na kilkuosobowe grupy przemierzyli kilkukilometrową trasę, która nawiązywała do trasy ewakuacji funkcjonariuszy Policji we wrześniu 1939 r. Szlak ich wędrówki wyznaczały kierunkowskazy umieszczone na trasie. Uczestnicy ruszając z pałacu w Słupi złożyli rotę ślubowania Policji Państwowej, a następnie udali się w kierunku miejsc oznaczonych jako Kutno, Warszawa, Modlin i Zdołbunów. Po drodze stali się świadkami nalotu niemieckich wojsk, nawiązującego do zbombardowania pod Kutnem pociągu, którym ewakuowali się z Krotoszyna i Jarocina policjanci 2 września 1939 r.

Biorący udział w rajdzie musieli odnaleźć mogiłę poległego podczas nalotu policjanta i zdobyć ukryte w pobliżu nieśmiertelniki. Po drodze ukryte były też akta personalne policjantów z Jarocina i Pleszewa, które należało odnaleźć i zapamiętać. Uczestnicy musieli także odnaleźć zakopane w bunkrze archiwum policyjne, rozszyfrować hasło ewakuacji czy popisać się umiejętnościami strzeleckimi. Przed wyruszeniem w trasę każdy z uczestników otrzymał legitymację policyjną bądź dokument żony policjanta. Zadaniem było nauczenie się tych danych, by podczas prowadzonych kontroli umieć podać je polskim żołnierzom czy też funkcjonariuszom NKWD.

Po przebyciu około 7 kilometrowej trasy wiodącej leśnym terenem wzdłuż doliny Lutyni, uczestnicy trafiali do pałacu w Witaszycach, gdzie oczekiwali na nich rekonstruktorzy z GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Członkowie grupy zaprezentowali uczestnikom wystawę poświęconą historii Policji, broń będącą na wyposażeniu ówczesnych funkcjonariuszy oraz zaprezentowali umundurowanie z różnych okresów XX-lecia międzywojennego.

Po ciepłym posiłku – wojskowej grochówce, oraz po wręczeniu nagród, nastąpił punkt kulminacyjny rajdu. Była nim rekonstrukcja historyczna, która zaprezentowali: GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Drużyna Tradycji 70 PP z Pleszewa, Polskie Drużyny Strzeleckie Kompania Wielkopolska i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. 

Rekonstruktorzy odtworzyli w swoim pokazie okres ewakuacji Polaków z Jarocina w dniu 2 września 1939 r, walki z NKWD i aresztowanie polskich żołnierzy i policjantów, a także ich tragiczną śmierć w 1940 r. Całość rekonstrukcji została opatrzona narracją Pana Tomasza Cieślaka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i asp. Agnieszki Zaworskiej z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. 

Organizatorzy I Wielkopolskiego Rajdu Szlakiem Policji Państwowej II RP bardzo dziękują wszystkim uczestnikom rajdu oraz partnerom za udział w tej wyjątkowej lekcji historii i już zapraszają na kolejną edycję w przyszłym roku.

 

Organizatorzy rajdu:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie
Gmina Jarocin
Powiat Jarociński
Muzeum Regionalne w Jarocinie

Partnerzy rajdu:

Pałac i Hotel w Witaszycach oraz Słupi
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie
Stowarzyszenie Przyjaciół „Dwójki”
Polskie Drużyny Strzeleckie Kompania Wielkopolska
Drużyna Tradycji 70 pp. z PleszewaOSP KRG Witaszyce

 

Agnieszka Zaworska/DPB

 

  • do zdjęcia pozuje pięć osób stojących na schodach w mundurach z czasów policji państwowej
  • mężczyźni pozujący do zdjęcia w wojskowych mundurach z okresu 20-lecia międzywojennego
  • przebrany w wojskowy mundur z czasów 20-lecia międzywojennego mężczyzna dokonuje kontroli osobistej uczestnika rajdu
  • stojący w lesie umundurowani mężczyźni grający w rekonstrukcji historycznej
  • na pierwszym planie kobiety w staroświeckich strojach, a za nimi stoją umundurowani mężczyźni - kadr z rekonstrukcji historycznej
  • przebranych za żołnierzy z 20-lecia międzywojennego dwóch mężczyzn odgrywa scenę rekontrukcji historycznej, jeden stoi za bronią, a drugi za lornetką