Ostrów Wlkp. - NIE dla niebezpiecznych zachowań na drodze - wideo - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Ostrów Wlkp. - NIE dla niebezpiecznych zachowań na drodze - wideo

Data publikacji 08.03.2019

Jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i brawura to w dalszym ciągu najczęstsze przyczyny wypadków. Mimo systematycznych kontroli, reagowania przez mundurowych na wszelkie naruszenia przepisów, nie brakuje amatorów niebezpiecznej jazdy.

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają różne czynniki. Są nimi kierowcy, ich zachowanie i poszanowanie prawa oraz innych użytkowników dróg. Nie można jednak zapomnieć o działalności policyjnych patroli w zakresie efektywnego nadzoru nad ruchem drogowym oraz szeregu akcji prowadzonych przez mundurowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa

Niestety w dalszym ciągu na naszych drogach nie brakuje amatorów niebezpiecznej jazdy.

Ku przestrodze publikujemy zapis z wideo-rejestratora policyjnego samochodu ze zdarzenia, do którego doszło w ostatnim czasie na drodze krajowej nr 11 na trasie Sobótka-Górzno, gdzie kierujący samochodem marki Audi  nie zachował szczególnej ostrożności i nie upewnił się czy ma dostatecznie dużo miejsca do wyprzedzania. 

Policjanci widząc niebezpieczny manewr wyprzedzania, użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych, by zatrzymać kierowcę audi. Po zatrzymaniu okazało się, że pojazdem kierował 32-latek z powiatu pleszewskiego. Mężczyzna został przez policjantów ukarany mandatem i punktami karnymi.

Na nagraniu widać, też jak inni kierujący nie ułatwiają przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Reakcje kierujących na widok uprzywilejowanego radiowozu są różne.

W zależności od sytuacji, kierowca zobowiązany jest dojechać do krawędzi jezdni, a w niektórych przypadkach zjechać na pobocze, pas zieleni, przystanek, zatoczkę postojową czy strefę wyłączoną z ruchu.

Pamiętajmy, że obowiązek przepuszczenia pojazdu uprzywilejowanego mają wszyscy uczestnicy ruchu - również piesi i rowerzyści. Takie osoby mają kategoryczny zakaz przechodzenia przez jezdnię i przejeżdżania przez pas dla rowerów gdy do przejścia zbliża się pojazd na sygnałach. Kiedy już znajdują się na pasach - powinni się zatrzymać albo przyspieszyć.

Przypominamy, że za niezastosowanie się do obowiązkowego przepuszczenia uprzywilejowanego pojazdu grozi mandat nawet do 500 zł.

Małgorzata Łusiak/MŚ

Ładowanie odtwarzacza...