Jarocin - Zarzuty za „złą miłość” - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Jarocin - Zarzuty za „złą miłość”

Data publikacji 04.12.2017

Zarzuty stalkingu i gróźb karalnych usłyszał 34-letni mężczyzna podejrzany o nękanie mieszkanki Jarocina. Prześladowca, który dręczył swoją ofiarę za pomocą komunikatorów internetowych i groził jej, został zatrzymany 28 listopada. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 3 lat więzienia.

O tym, że kobieta jest nękana przez 34-latka policjanci z Jarocina zostali poinformowani 28 listopada br. w godzinach wieczornych. Z informacji, jakie pokrzywdzona przekazała śledczym wynikało, że jest ona dręczona, za pośrednictwem Internetu, przez znajomego, 34-letniego mieszkańca województwa dolnośląskiego.

Funkcjonariusze ustalili, że sprawca nękający kobietę, potrafił w ciągu doby wysłać do niej kilkadziesiąt  wiadomości o różnej treści. Stalker groził też swojej ofierze popełnieniem przestępstw na jej szkodę w tym pozbawieniem jej życia. Mężczyzna w ten sposób chciał zmusić pokrzywdzoną do odwzajemnienia jego uczucia.

Gdy wykonywane do ofiary wiadomości nie odniosły skutku, 34-latek zaczął wysyłać wiadomości także do jej znajomych. Gdy zaczął pojawiać się w pobliżu miejsca zamieszkania zgłaszającej, ta poczuła się zagrożona i postanowiła o całej sytuacji poinformować śledczych.

28 listopada br. pokrzywdzona kobieta poinformowała dyżurnego jednostki, że grożący jej pozbawieniem życia mężczyzna przebywał w pobliżu jej domu. Policjanci, którzy natychmiast udali się w poszukiwaniu dręczyciela zauważyli jego pojazd na jednej z ulic Jarocina.  

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy w Jarocinie. Podczas przeszukania samochodu, którym 34-latek podróżował, policjanci znaleźli w nim broń gazową i amunicję gazową.

Następnego dnia stal ker usłyszał zarzut dotyczący uporczywego nękania. Kryminalni przedstawili mu także zarzut gróźb karalnych pod adresem pokrzywdzonej. Za przestępstwo stalkingu grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

30 września br. Prokurator zastosował środek zapobiegawczy wobec sprawcy: dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do swojej ofiary i kontaktowania z nią.

Przepisy regulujące odpowiedzialność karną za przestępstwo stalkingu weszły w życie w 2011 roku. Za stalking można ukarać osobę, która poprzez uporczywe nękanie istotnie narusza jej prywatność i wzbudza u swojej ofiary poczucie zagrożenia. Jeśli nękanie doprowadza poszkodowanego do próby samobójczej, dręczyciel może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Agnieszka Zaworska/ RKG

  • zatrzymany za stalking
Praca w Policji