Aktualności

Złotów - Wpadka na gorącym uczynku. „Trefne” papierosy, alkohol i tytoń w rękach policjantów służby kryminalnej

Data publikacji 07.11.2017

Ponad 5000 sztuk papierosów, kilkanaście litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia i 140 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy nie trafi już do rąk potencjalnych klientów. Cały ten nielegalny asortyment został ujawniony i zabezpieczony przez policjantów służby kryminalnej ze Złotowa i Jastrowia.

2 listopada br., policjanci z Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki, wraz z funkcjonariuszami służby kryminalnej jastrowskiego komisariatu realizowali działania operacyjne wymierzone w przestępczość „akcyzową”. Na podstawie wcześniej uzyskanych informacji ustalili, że drogą krajową nr 11 ma poruszać charakterystyczny samochód marki Seat, którym dwóch mieszkańców Wałcza przewozić będzie nielegalny alkohol oraz wyroby tytoniowe.

Ustalenia mundurowych potwierdziły się i w godzinach wieczornych wytypowany samochód osobowy został zatrzymany do policyjnej kontroli drogowej w okolicy miejscowości Trzebieszki. W trakcie sprawdzania zawartości jego bagażnika funkcjonariusze znaleźli siedem worków z zawartością krajanki tytoniowej.

Kierujący jak i pasażer pojazdu byli kompletnie zaskoczeni tym, że o tak późnej godzinie natknęli się na policyjny patrol. Przewożący nielegalne wyroby 40 i 58-letni mieszkańcy Wałcza zostali zatrzymani. W wyniku przeprowadzonych przeszukań mieszkań obu mężczyzn policjanci odkryli i zabezpieczyli kolejne nielegalne wyroby, zarówno kilkanaście litrów alkoholu, tytoń oraz ponad 70 paczek papierosów bez znaków akcyzy.

Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego oszacowano na kwotę ponad 150 tysięcy złotych. Zgodnie z przepisami kodeksu karno-skarbowego mężczyznom, poza przepadkiem zabezpieczonego mienia grożą teraz wysokie kary grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 3.

Maciej Forecki/ RKG

Praca w Policji