Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie 2016 - UŻYWKI

Data publikacji 19.01.2016
zimaCzas ferii zimowych to okres, podczas którego nadmiar wolnego czasu może spotęgować chęć odreagowania od problemów w domu, w szkole i w kontaktach rówieśniczych. Potrzeba bycia akceptowanym i chęci przynależenia do grupy rówieśniczej staje się coraz silniejsza wraz z dorastaniem. Sam fakt bycia w grupie, jest niezwykle wzmacniający dla dorastającego człowieka. Nawet jeśli grupa realizuje wartości negatywne, to bardzo trudno je odrzucić. Młody człowiek łatwo ulega wpływom i chętnie próbuje nowych rzeczy.

W związku z tym, że dla nastolatka zdrowie nie jest znaczącą kategorią – rozmowa o alkoholu i innych używkach powinna raczej dotyczyć wolności, autonomii, niezależności człowieka, a nie podkreślać: ,,rujnujesz sobie zdrowie”. Domowa profilaktyka to także postawa dorosłego. Ważne jest, żeby podkreślić fakt, że alkohol i narkotyki dają iluzję radości, iluzję przyjemności, iluzję szczęścia. Pamiętajmy również, że nawet jednorazowy incydent z używkami, może nieść za sobą również konsekwencje prawne.

Drodzy Rodzice:

  • Ustalcie z dzieckiem jasne zasady dotyczące alkoholu. Zakazy dotyczące używek wynikają z Waszej miłości i troski o jego dobro. Powiedzcie także, jakie będą konsekwencje złamania tych zasad.

  • Uświadomcie dziecku, że picie alkoholu i zażywanie narkotyków nie jest dla młodego organizmu obojętne. Zaburza ono zdolność uczenia się, zapamiętywania i logicznego myślenia. Jest źródłem trudności w nauce, może pokrzyżować plany życiowe oraz zniszczyć karierę zawodową.

  • Porozmawiajcie z dzieckiem o tym, jak ma sobie radzić z presją rówieśników namawiających do picia alkoholu, podsuńcie mu kilka pomysłów na skuteczne odmawianie.

  • Nie częstujcie i nie proponujcie dziecku żadnych używek, bo będzie trudno wytłumaczyć mu później, że to szkodzi zdrowiu. Nie uczcie dziecka, że jedyną formą obchodzenia uroczystości rodzinnych jest spotkanie przy alkoholu.

  • Uzależnienie może dotyczyć każdego. Na oddziały toksykologiczne w szpitalach trafiają często pacjenci małoletni.

  • Jeżeli zauważycie, że Wasze dziecko ma problem z używkami - nie zatajajcie tego.

  • Dyskretnie obserwujcie dziecko – jego reakcje, zapach z ust, to z kim się spotyka.

  • Najważniejsze – przede wszystkim rozmawiajcie z dzieckiem, poświęcajcie mu swój czas, aby nie szukało ucieczki od własnych trosk i problemów w substancjach sztucznie zmieniających jego nastrój.

Powrót na górę strony