Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Środa Wlkp. - Bezpiecznie to wiedzieć i znać

Data publikacji 30.09.2015
23W ramach programu wielkopolskiej Policji "Bezpiecznie to wiedzieć i znać" mundurowi ze Środy Wlkp. zorganizowali spotkanie dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Rozmawiano o sprawach ważnych dla bezpieczeństwa milusińskich, ale był też czas na zwiedzenie komendy, obejrzenie policyjnego sprzętu i spotkanie z Komendantem Powiatowym Policji w Środzie Wlkp. insp. Pawłem Wawrzyniakiem.


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Wielkopolskiej 22 września br. mogli z bliska zobaczyć miejsce, gdzie zapadają ważne decyzje - czyli stanowisko kierowania oficera dyżurnego. I choć „dyżurny” kojarzył się dzieciom z obowiązkowym ścieraniem tablicy, to po zlustrowaniu policyjnej dyżurki zrozumiały, że odpowiedzialność, jaka ciąży na policjancie obsługującym numer alarmowy 997 jest zdecydowanie większa.

Mali zwiedzający mieli także niecodzienną okazję zobaczyć policyjny areszt, w którym zatrzymuje się przestępców. Dzieci mogły zajrzeć przez wizjer w drzwiach więziennej celi, jak również podejrzeć wewnętrzny monitoring jednostki.

Podczas wycieczki policjanci sporo czasu poświęcili tematom związanym z bezpieczeństwem dzieci, a wszystko w ramach prewencyjnego programu "Bezpiecznie to wiedzieć i znać". Rozmawiano zatem o postępowaniu w przypadku konieczności wzywania pomocy przez telefoniczny numer 997. Omówiono również ze zwiedzającymi najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas kontaktów ze zwierzętami, a szef średzkich mundurowych insp. Paweł Wawrzyniak rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Dzieci nie miały się czego wstydzić. Poziom wiedzy był wysoki - na pytania komendanta padały z ust kilkulatków tylko prawidłowe odpowiedzi. To bardzo cieszy.

Mundurowi zajmujący się profilaktyką wśród dzieci podkreślają jednak, że bezpieczeństwo i edukacja dziecka to sprawa niezwykłej wagi w wychowywaniu pociechy. Poza atrakcyjną wycieczką i wskazówkami policjantów warto, by rodzice rozmawiali w domu ze swoimi dziećmi o bezpiecznych zachowaniach. Rodzina powinna przekazywać informacje dzieciom o tym, jak postąpić, gdy się zgubią. Także o tym, jak się zachować w sytuacji kontaktu z obcą osobą. Kontakt z policjantem powinien tę wiedzę ugruntować i wzmocnić, by do niepożądanych sytuacji z udziałem dzieci dochodziło jak najrzadziej.

Pliki do pobrania

  • 252 B
Powrót na górę strony