Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Ochrona dziedzictwa archeologicznego na terenie województwa wielkopolskiego

Data publikacji 23.09.2015

IMG 2136Problematyka ochrony dziedzictwa archeologicznego za sprawą głośnej w ostatnich tygodniach sprawy tak zwanego złotego pociągu nabrała nowego medialnego wymiaru. To doskonała okazja do poszerzenia świadomości społecznej w zakresie roli jaką każdy z nas może odegrać w sytuacji odnalezienia zabytkowych pozostałości po bogatej i burzliwej przeszłości naszego kraju i przodków. Jednocześnie sytuacja ta świetnie oddaje wyzwania przed jakim stoją różnorodne służby, w tym także Policja.

Według Chrisa Husbands’a ludzie z natury zainteresowani przeszłością, dlatego, że są zainteresowani swoimi korzeniami, albo dlatego, że są zainteresowani sposobem w jaki został ukształtowany świat wokół nas, albo dlatego, że są zaciekawieni „innością” różnych ludzi, którzy żyli w rozmaitych okresach. Tworzy to zarazem szanse jak i zagrożenia dla bezpiecznego odkrywania i badania obiektów archeologicznych, których w województwie wielkopolskim nie brakuje. Prowadzenie licznych inwestycji infrastrukturalnych sprzyja prowadzeniu zorganizowanych badań, w trakcie których przykłada się należytą uwagę również do zabezpieczenia obiektów. Jednak spory problem stanowią samodzielne eksploracje hobbystów i amatorów skuszonych wizją pozyskania zaginionych skarbów ukrytych w ziemi lub ruinach z zamierzchłych epok.

Dlatego systematycznie podejmowane są wysiłki mające na celu podnoszenie kwalifikacji funkcjonariuszy wielkopolskiej Policji celem realizacji Rządowego program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań “Razem Bezpieczniej” w szczególności w obszarze Ochrony dziedzictwa narodowego. Temu służyło szkolenie przygotowane przez policjantów wydziałów Kryminalnego i Prewencji KWP w Poznaniu pod hasłem Ochrona dziedzictwa archeologicznego, które odbyło się w dniu 22 września br. Szkolenie było prowadzone między innymi przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jolantę Goszczyńską, przedstawiciela Narodowego Instytutu Dziedzictwa Marcina Sabacińskiego oraz prof. Henryka Machajewskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy z komend miejskich i powiatowych wielkopolskiego garnizonu Policji, przy czym reprezentowali oni zarówno służbę prewencyjną, kryminalną jak i dyżurną wskazanych jednostek.

Powrót na górę strony