Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gniezno - Debata społeczna

Data publikacji 27.10.2014
7 debata gnieznoW środę 22 października o godzinie 16.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się debata społeczna. Mieszkańcy Gniezna i powiatu mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa publicznego. W spotkaniu wzięło udział około 400 osób, a gośćmi specjalnymi byli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Michał Domagalski, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski oraz członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Alina Kujawska - Matanda. Gospodarzem spotkania był Komendant Powiatowy Policji insp. Artur Sobolewski, który omówił wnioski z poprzedniej debaty i przedstawił skalę zagrożeń w wybranych dziedzinach.

Na zaproszenie szefa gnieźnieńskich policjantów przybyło szerokie grono samorządowców, przedstawicieli instytucji publicznych, służb współpracujących z Policją, uczniowie klas policyjnych oraz osoby prywatne. Moderatorem debaty była st. asp. Anna Osińska oficer prasowy komendanta powiatowego Policji.

Po przedstawieniu przez moderatora założeń debaty i zasad, jakie miały podczas niej obowiązywać, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz Wojewoda Wielkopolski w swoich wystąpieniach podkreślali wagę tego spotkania, które daje możliwość poznania problemów związanych z bezpieczeństwem mieszkańców lokalnej społeczności. Zachęcali jednocześnie wszystkich uczestników spotkania do zadawania pytań i aktywnego udziału w debacie. Komendant Powiatowy Policji insp. Artur Sobolewski przedstawił wszystkim zgromadzonym prezentację na temat wniosków z poprzedniej debaty oraz aktualny stan bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu.

Następnie głos zabrali uczestnicy debaty, którzy dzielili się swoimi osądami, opiniami i sugestiami w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Poruszane tematy były bardzo zróżnicowane i nie zawsze dotyczyły zagadnień leżących w kompetencjach Policji. Dotyczyły one infrastruktury drogowej na terenie powiatu, w tym budowy chodników, poszerzania skrzyżowań, przekraczania dozwolonej prędkości na drogach w gminie Gniezno, przekraczania dopuszczalnej masy całkowitej przez kierowców samochodów ciężarowych, korzystania z kierunkowskazów na rondach, niewłaściwego parkowania pojazdów na drogach na terenie osiedli Winiary, Tysiąclecie, Ustronie. Mieszkańcy podnosili tematy dotyczące profilaktyki w szkołach, programów szczepień ochronnych, indywidualnego przypadku przemocy w rodzinie, propozycji utworzenia mapy miejsc niebezpiecznych. Kolejne zagadnienia dotyczyły rozbudowy dróg rowerowych, oceny pracy Straży Miejskiej. Policjanci gnieźnieńskiej komendy usłyszeli też miłe słowa uznania i wdzięczności od zgromadzonych za swoją codzienną służbę oraz zapewnienia dalszej współpracy.

Debatę podsumował wojewoda, który podkreślił wagę tego przedsięwzięcia, jakim jest organizacja spotkań ze społeczeństwem. Z kolei komendant powiatowy zapewnił, że wszystkie poruszane problemy i postulaty zgłaszane podczas debaty zostaną dokładnie przeanalizowane i staną się podstawą do działań podejmowanych przez gnieźnieńską Policję. Odniósł się także do poszczególnych głosów, zapewniając, że wszystkie uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane i przyjęte do dalszej realizacji zgodnie z kompetencjami poszczególnych służb i instytucji.

Uczestnicy debaty zostali poproszeni o wypełnienie anonimowych ankiet, z których wnioski posłużą do planowania kolejnych tego typu przedsięwzięć. Policjanci i strażacy przygotowali również stoiska prewencyjne, gdzie można było otrzymać materiały profilaktyczno-edukacyjne, a w auli w gablotach zaprezentowano prace młodzieży gimnazjalnej wykonane w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki PAT promującego życie bez nałogów. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w debacie.

Powrót na górę strony