Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – 10 lat Wydziału Wywiadu Kryminalnego

Data publikacji 24.10.2014
11 10 lecie wwkPolicjanci i pracownicy Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Poznaniu obchodzili dziesięciolecie swojej pracy. Na co dzień zajmują się między innymi współpracą międzynarodową w zakresie ścigania przestępców. W uroczystości udział wzięli m.in. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, ówczesny szef wielkopolskiej Policji nadinsp. w stanie spoczynku Henryk Tusiński i pierwszy naczelnik wydziału emerytowany insp. Marek Bronicki.

W piątek 26 września spotkali się byli i obecni policjanci i pracownicy Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Poznaniu. Okazją była 10 rocznica powstania komórki. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, a także I zastępca insp. Jarosław Rzymkowski, ówczesny szef wielkopolskiej Policji nadinsp. w stanie spoczynku Henryk Tusiński, pierwszy naczelnik wydziału emerytowany insp. w stanie spoczynku Marek Bronicki, obecny naczelnik mł.insp. Rafał Pawłowski oraz związkowcy: Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów podinsp. Andrzej Szary i Przewodnicząca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji Lucyna Jaworska.

Zadania realizowane przez wydział choć pozornie niewidoczne są wyjątkowe. Policjanci i pracownicy zajmują się analizą wszelkiego rodzaju informacji. To m.in. oni typują prawdopodobnych sprawców przestępstw. Administrują danymi przechowywanymi i przetwarzanymi w Krajowym Systemie Informacyjnym. To w tym systemie zapisane są informacje np. o osobach zaginionych i poszukiwanych, o skradzionych pojazdach, zrabowanych dziełach sztuki i inne.

Krajowy System Informacji stanowi część Schengen Information System II działający w strefie Schengen. Dzięki temu systemowi służby policyjne, celne, graniczne i inne mogą na bieżąco wymieniać informacje. Szczególny zakres pracy Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP to właśnie współpraca międzynarodowa. Tutaj spływają zapytania, tłumaczone są dokumenty. Dzięki szybko przekazywanym informacjom policja w całej Europie i strefie Schengen może błyskawicznie działać.


Powrót na górę strony