Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy Tomyśl – Nie daj się internetowemu oszustowi!

Data publikacji 01.10.2014
klawiatura i kajdankiNa Internecie można znaleźć wiele serwisów aukcyjnych, na których mamy możliwość trafić prawdziwe okazje i kupić coś po bardzo promocyjnych cenach. Do takich serwisów ma dostęp praktycznie każdy. Wykorzystywanie naiwności ludzi, którzy szukają produktów po bardzo niskich, nieraz niemożliwych cenach to woda na młyn dla internetowych oszustów.

Pomimo starań właścicieli serwisów aukcyjnych o bieżące zabezpieczenia i ich udoskonalanie - niektóre oszustwa mają związek przede wszystkim z zbyt szybkim działaniem internautów, zbyt dużą łatwowiernością, a także wynikają z nieumiejętnego czytania zamieszczonych opisów.

Niewątpliwie podstawowa wiedza na temat działania oszustów internetowych ułatwi nam uniknięcie przykrej niespodzianki.

Do najczęściej używanych metod stosowanych przez internetowych oszustów należą:

1. Fałszywi sprzedający – często spotykamy się z sytuacjami, że użytkownicy serwisów aukcyjnych zamawiają dany przedmiot, za który płacą i go nie otrzymują. Po oszukaniu wielu osób nieuczciwi sprzedawcy nagle znikają z serwisu razem z zebranymi pieniędzmi.

Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że część internautów decyduje się na zakupy przedmiotów po okazyjnej cenie u sprzedających, którzy nie posiadają nawet jednego pozytywnego komentarza od zadowolonego kontrahenta. Każdorazowo przed dokonaniem transakcji warto zorientować się mniej więcej kim jest osoba, która sprzedaje określony towar i jeżeli jest to możliwe to znaleźć o niej opinie. Należy tutaj pamiętać, że niektóre z pozostawionych komentarzy mogą być umieszczone przez tzw. „osoby zaprzyjaźnione”. W przypadku, gdy mamy wątpliwości, warto zdecydować się na przesyłkę pobraniową.

2. Oszustwa nigeryjskie - podszywanie się pod obywatela Nigerii lub innego kraju na szczęście zostało już na tyle nagłośnione, że nabranie na to zwykłego klienta jest praktycznie niemożliwe. Ale jeszcze do niedawna przestępcy internetowi podszywali się pod kupujących i oferowali żądaną przez sprzedającego kwotę.

Warunkiem było tylko wysłanie przedmiotu w trybie natychmiastowym. Za pośrednictwem adresu email były przesyłane podrobione dowody wpłaty. Tego typu transakcje bardzo często prowadzone były w języku angielskim. Później okazywało się, że pieniądze nigdy nie docierały, a wysłanego przez sprzedającego przedmiotu nie można już było odzyskać.

3. Wprowadzające w błąd opisy - zdarzają się przypadku, gdy kupujący szybko klika opcję zakupu przedmiotu, zanim dokładnie zapozna się z opisem aukcji. Może na przykład kupić zdjęcie telefonu, zamiast telefonu - przez swoje niedopatrzenie. Problem pojawi się, gdy za to zdjęcie przyjdzie mu zapłacić kilkaset złotych. Gdy dodatkowo przedmiot wystawiony był w prawidłowej
kategorii (fotografia, a nie telefony) to ciężko będzie nam wybrnąć bez strat finansowych z tej sytuacji.

4. Przechwytywanie konta przez oszustów - włamania na konta są częstym sposobem działania oszustów. Włamując się na konto przestępca może kupić w naszym imieniu przedmioty, a nawet dokonywać fikcyjnych sprzedaży. Podszywając się pod nas przestępcy wystawiają w naszym imieniu przedmioty i pobierają za nie należności na swoje konto. Oczywiście towaru nigdy nie wysyłają.

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu przestrzega, aby przed zawarciem transakcji internetowej zebrać jak najwięcej informacji na temat osoby, od której chcemy zakupić dany przedmiot. Większość sprzedawców nie wysyła za pobraniem, obawiając się, że przesyłka nie zostanie odebrana, a koszty transportu zostaną poniesione przez wysyłającego. Więc sprzedawcy są w lepszej sytuacji niż kupujący - dopiero kiedy otrzymają pieniądze przelewem, wysyłają towar. A klient wysyła ustaloną kwotę niejako "w ciemno".

Pamiętajmy, aby w każdej sytuacji i przy każdym zakupie towarów przez Internet dmuchać na zimne. Najlepszym zabezpieczeniem przed oszustwami jest rozwaga podczas dokonywania transakcji.
Powrót na górę strony