Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Doskonalenie policyjnych działań podwodnych - zobacz video

Data publikacji 30.09.2014
 DSC5987Jak znaleźć małe zatopione na głębokości 30 metrów jeziora przedmioty? Jak przeszukiwać głębiny? Jak wyciągnąć z nich zatopiony samochód? Odpowiedź na te i inne pytania policyjni nurkowie poznali w praktyce podczas szkolenia zorganizowanego przez Komisariat Wodny Policji w Poznaniu. Funkcjonariusze ćwiczyli na Jeziorze Kierskim przez 5 dni, w dzień i w nocy, udowadniając tym samym swoją gotowość do podwodnych akcji.  

Specjalistyczne jednostki policyjne przechodzą regularne szkolenia, doskonalące umiejętności służących w nich funkcjonariuszy. W dniach 22-26 września br. na Jeziorze Kierskim Komisariat Wodny Policji w Poznaniu zorganizował szkolenie w zakresie policyjnych działań podwodnych. Udział w nim wzięło 4 poznańskich wodniaków i 4 policjantów z łódzkiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.

W tym czasie każdy z nich spędził minimum 10 godzin pod wodą, doskonaląc przeszukiwanie terenu na różnych głębokościach do 38 metrów, przy obniżonej przejrzystości wody. Nurkowania odbywały się w dzień i w nocy. Policyjni nurkowie szkolili się w zakresie m.in. poszukiwania małych przedmiotów zatopionych pod wodą przy użyciu ramki archeologicznej. Ćwiczyli także wyciąganie z wody przedmiotów wielkogabarytowych przy pomocy tzw. irodyny, czyli balonu wypornościowego. Całość szkolenia doskonaliła także łączność podwodną i nakierowywanie nurków w miejsce przeszukiwań przez stacjonujących na łodziach funkcjonariuszy.

Komisariat Wodny Policji w Poznaniu powstał 60 lat temu. Obecnie stacjonuje w Kiekrzu i składa się z 21 funkcjonariuszy-pasjonatów. Wśród nich jest jedna policjantka. Wszyscy mają uprawnienia ratownika, a większość posiada także uprawnienia płetwonurka, nurka i sternika łodzi motorowych. Mundurowi podzieleni są na 4 zespoły. W codziennej służbie pomagają im też dwa Nowofundlandy i Labrador. Komisariat Wodny ma na wyposażeniu 11 łodzi i 3 samochody terenowe, które są wstanie dojechać do każdego zbiornika wodnego.

Od początku 2014 roku wodniacy uratowali 11 tonących osób. Ponadto policjanci ci zajmują się poszukiwaniem osób zagonionych, podejrzanych, ofiar przestępstw, jak i przedmiotów pochodzących z przestępstw ukrytych pod wodą lub lodem. To specjalne skafandry pozwalają wejść im pod lód podczas akcji ratowniczych lub poszukiwań. Policjanci z Komisariatu Wodnego ujawniają także przypadki kłusownictwa leśnego oraz wodnego, kontrolując wędkarzy na zbiornikach wodnych całej Wielkopolski.

Policjanci zainteresowani służbą w Komisariacie Wodnym Policji w Poznaniu proszeni są o kontakt pod nr telefonu: 61 84 132 20.

Zdjęcia: Anna Patan



{flvremote}/biblioteka/filmy3/wodniacy_copy_copy.flv{/flvremote}


Powrót na górę strony