Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dopalacze? Nie marnuj zdrowia!

Data publikacji 19.04.2013

IMG 4015W dniu 16 kwietnia w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się konferencja pod hasłem Dopalacze – nie marnuj zdrowia. Jest to pierwsza konferencja w tym zakresie zorganizowana wspólnymi siłami policjantów Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Adresatem sympozjum była młodzież gimnazjalna, a jego głównym celem było podniesienie świadomości nastolatków w zakresie całego spektrum niebezpieczeństw wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych. Jest to niewątpliwie bezprecedensowa inicjatywa z uwagi na skalę oraz niski wiek audytorium, postrzeganego jako grupa szczególnie zagrożona zjawiskiem narkomanii. Należy przy tym pamiętać, że tzw. dopalacze pod względem skutków wynikających z ich zażywania nie różnią się od narkotyków, stanowiąc bardziej dostępną i tańszą ich alternatywę. Rozszerzenie i upowszechnienie wiedzy związanej z uzależnieniami wśród młodzieży oraz realizacja działań ograniczających to zjawisko są jednym z priorytetów Policji garnizonu wielkopolskiego, a o skali zagrożenia świadczą dane Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, które w raporcie za 2011 rok oceniało, że aż około 10% młodych Polaków w ciągu 12 miesięcy użyło dopalaczy przynajmniej raz.

IMG 4027

Na konferencji obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych powiatu grodziskiego i miasta Grodziska Wielkopolskiego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz grono pedagogiczne grodziskiego gimnazjum. Konferencję zainaugurował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Wielkopolskim podkom. Krzysztof Krawczyk. Podkreślił przy tym ogromną wagę edukacji w procesie kształtowania odpowiedzialnych postaw wśród młodych ludzi. Wystąpienia toksykologa lek. med. Eryka Matuszkiewicza, na co dzień pracującego w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu, oraz Alicji Polackiej–Opas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu zobrazowały dwa ujęcia zjawiska uzależnień w aspektach medycznym i administracyjnym, koncentrującym się na ograniczaniu dostępności do szkodliwych dla zdrowia środków. Ponadto w trakcie konferencji wyemitowano film dokumentalny pod tytułem Dopalacze, który w niezwykle przekonujący sposób obrazuje dramatyczne skutki zażywania i nadużywania środków psychoaktywnych.

IMG 4056

Nie ulega wątpliwości, że zrealizowana inicjatywa pozwoliła wpłynąć na wzrost świadomości młodzieży w zakresie drastycznych następstw rodzących się na skutek wątpliwej wartości przygody ze środkami narkotycznymi, w tym także dopalaczami. Miejmy nadzieję, że to pozwoli także niektórym z nich zaistnieć w środowisku w odpowiedzialnej roli ambasadora walki z uzależnieniami.

Powrót na górę strony