Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Prawie pięć tysięcy przestępstw mniej w minionym 2012 roku

Data publikacji 22.01.2013
4Wielkopolscy policjanci podsumowali 2012 rok – odnotowano 96007 przestępstw. Było ich mniej o 5365 niż dwa lata temu. Mniej było też wypadków na drogach i mniej ofiar śmiertelnych. Ogólnawykrywalność zgłoszonych przestępstw wyniosła prawie 75 procent.

 
Policjanci w minionym roku prowadząc postępowania karne odnotowali 96007 przestępstw. Po raz pierwszy od wielu lat ich liczba spadła poniżej 100 tys. (101372 w 2011 roku). Ogólna wykrywalność tych przestępstw wyniosła 74,8 procent. Mniejszą liczbę przestępstw odnotowano prawie we wszystkich kategoriach. Mniej było zabójstw, rozbojów, włamań, kradzieży samochodów i aktów wandalizmu związanych z niszczeniem mienia. Mniej było także wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. Policjanci wielkopolskich jednostek nadal będą pracować nad obniżeniem liczby drobnych kradzieży, które są najbardziej dotkliwe dla mieszkańców Wielkopolski.

W odprawie służbowej podsumowującej efekty pracy policji wziął udział nadinsp. Krzysztof Gajewski Z-ca Komendanta Głównego Policji. Szef wielkopolskich policjantów nadinsp. Krzysztof Jarosz zaprosił także na odprawę Wojewodę Wielkopolskiego Piotra Florka, szefów prokuratur i instytucji współpracujących z policją.



 
Tabela liczby przestępstw stwierdzonych – wybrane kategorie

 

2011 rok

 

2012 rok

Ogółem przestępstw

101372

 

96007

Zabójstwa

42

 

39

Kradzieże cudzej rzeczy

18014

 

18299

Rozboje, kradzieże rozbójnicze, wymuszenia rozbójnicze

1861

 

1689

Kradzieże z włamaniem

8779

 

8109

Kradzieże samochodów

1919

 

1877

Uszkodzenie mienia

6343

 

5889

 

 

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

 

 

2011 rok

2012 rok

Wypadki

 

2997

2564

Zabici

 

405

314

Ranni

 

3664

3084

Kolizje

 

32343

 

29606

Pijani kierowcy

 

19098

20310

 
Przykłady niektórych spraw

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 21 maja 2912 r. uwolnili uprowadzonego kilka dni wcześniej 19 latka. Zatrzymano czterech mężczyzn zamieszanych w uprowadzenie. Operacja odbicia zakładnika została przeprowadzona niedaleko Szamotuł w woj. Wielkopolskim.


Kilkudziesięciu policjantów z KWP w Poznaniu oraz z grupy realizacyjnej i wydziału pościgowego CBŚ wzięło udział w operacji uwolnienia 19 latka. Chłopak, uczeń jednej z poznańskich szkół średnich, zaginął w drodze do szkoły 11 maja 2912 r. Krótko potem napłynęło żądanie okupu za jego uwolnienie.

W sprawę włączyli się kryminalni z KWP w Poznaniu. Przez kilka dni zbierali informacje o uprowadzonym, jego otoczeniu i osobach utrzymujących z nim kontakt. Wytypowano w ten sposób krąg podejrzanych. Działanie funkcjonariuszy operacyjnych koncentrowało się na ochronie życia zakładnika i jego uwolnieniu.

Policjanci, którzy zajmowali się ta sprawą zdobyli informacje o pewnym mężczyźnie, który w przeszłości był zatrzymywany przez policję. Ów człowiek był organizatorem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów. W 2007 roku usłyszał zarzuty kierowania tą grupą. Sąd skazał go na kare więzienia, lecz mężczyzna zaczął się ukrywać. Wydano za nim list gończy.

Funkcjonariusze ze specjalnej grupy śledczej powołanej w Poznaniu przez Komendanta Głównego Policji natrafili na informacje, że poszukiwany listem gończym Michał K. (45 l.) prawdopodobnie stoi za uprowadzeniem 19 latka. Szybko kryminalni ustalili skład grupy porywaczy. Byli to Hubert N, Patryk K. i Jacek N. Wszyscy zamieszani w tę sprawę mężczyźni byli mieszkańcami kilku miejscowości leżących w okolicach Dusznik w powiecie szamotulskim.

Informacje zdobyte w trakcie dyskretnych działań operacyjnych zostały potwierdzone i przygotowano operację uwolnienia zakładnika. Zespoły realizacyjne wkroczyły równocześnie na teren kilku posesji. Na jednej z nich podczas przeszukiwania pomieszczeń gospodarczych policyjni komandosi natrafili na ukryte wejście. Jak się potem okazało prowadziło ono do specjalnego bunkra usytuowanego pod jednym z budynków. W bunkrze znajdowało się kilka pomieszczeń. W ostatnim policjanci znaleźli 19 latka. Chłopak przetrzymywany był w specjalnej celi z okratowanym wejściem. W tym samym czasie trwały zatrzymania podejrzanych.


Mężczyznę spod Chodzieży podejrzanego o zabójstwo swojej siostry i ukrycie zwłok zatrzymali w kwietniu policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zarzut niszczenia dowodów przestępstwa usłyszała żona zatrzymanego.


W kwietniu 2012 został zatrzymany 57-letni mężczyzna z powiatu chodzieskiego, podejrzany o zabójstwo swojej 53-letniej siostry. Wraz z nim zarzuty usłyszała także jego żona. Do zabójstwa doszło w maju 2011 roku. Zwłoki kobiety jak się podejrzewa zostały spalone.

Trzech mężczyzn zamieszanych w zabójstwo leśniczego i jego żony z Dobrzycy koło Złotowa zatrzymali policjanci ze spec grupy zajmującej się wyjaśnieniem tej zbrodni.

Trzej zatrzymani mężczyźni mają od 29 do 35 lat. Jeden pochodzi z Piły, drugi mieszkał w Wałczu a trzeci w niewielkiej miejscowości pod Piłą. Policjanci odzyskali także broń myśliwską skradzioną z leśniczówki.

W środę 21 marca 2012 r. w Dobrzycy koło Złotowa doszło do pożaru leśniczówki. W zgliszczach domu znaleziono zwłoki leśniczego i jego żony. Okazało się, że przed podpaleniem leśniczówki doszło w niej do zabójstwa.

Sprawą zajmowali się policjanci ze specgrupy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Duży udział, zaangażowanie i pomoc w wyjaśnieniu zagadki tej sprawy mieli funkcjonariusze ze Złotowa i z Piły.
 
Kryminalni z Koła zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukradli osiemnaście samochodów na terenie kraju.  Funkcjonariusze odkryli także dwie dziuple samochodowe  w Łodzi. Zabezpieczyli tam ponad 150 różnych części pochodzących ze skradzionych pojazdów

Na początku października 2012 r. policjanci powiatu kolskiego zatrzymali mieszkańca Łodzi, który na terenie Koła ukradł samochód osobowy m-ki  Toyota Corolla. Za sprawcą prowadzony był pościg, który zakończył się w  Kłodawie.

Ustalenia policjantów z Kola wykazały, że zatrzymany dokonał co najmniej kilku innych kradzieży samochodów na terenie Polski i napewno nie działał sam. W ciągu niespełna miesiąca kryminalni ustalili, że wspólnikiem zatrzymanego był także mieszkaniec Łodzi., który prowadził dwie dziuple samochodowe.  Pod koniec października mężczyzna został zatrzymany.

Policjanci z Koła zatrzymali szajkę złodziei motocykli. Mężczyźni wpadli podczas przewożenia dwóch skradzionych jednośladów.  Śledczy ustalili, że zatrzymani w przeciągu kilku miesięcy,  ukradli 5 motocykli  wartych około 40 tysięcy złotych.

W nocy 22 listopada policjanci kolskiej komendy otrzymali zgłoszenie o  kradzieży dwóch motocykli z garażu na terenie Koła.  Pojazdy warte były ponad 10 000 zł. W wyniku podjętych działań  funkcjonariusze niemal natychmiast ustalili, że sprawcami kradzieży  są członkowie kilkuosobowej grupy  poruszający  się dostawczym fiatem.  Policjanci ruszyli w pościg za złodziejami.  Ci  porzucili busa wraz z łupem  i  ucieczkę kontynuowali  pieszo. Po krótkim czasie  funkcjonariusze zatrzymali czterech  sprawców.  

W październiku na terenie powiatu konińskiego,  policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odnaleźli 12 trumien ze zwłokami, które tydzień wcześniej zostały skradzione wraz z Mercedesem Sprinterem pod Berlinem.  W tej sprawie zatrzymano trzech podejrzanych i odnaleziono dwa skradzione samochody. Organizator kradzieży Krzysztof S. nadal jest poszukiwany.



 

 

Powrót na górę strony