Słupca - Działania z SOK
Data publikacji 05.10.2012
Jak wskazują statystyki przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Niepoprawnie zachowują się również piesi i rowerzyści. Użytkownicy dróg zapominają o stosowaniu zasady szczególnej ostrożności. Pociąg na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów.
Dlatego policjanci i sokiści w całym kraju prowadzą wspólne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w okolicach torów, przejazdów kolejowych oraz ochrony infrastruktury kolejowej, której rozkradanie, czy uszkadzanie niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu kolejowego.
Słupeccy policjanci wspólnie ze strażnikami z Konina cyklicznie organizują akcje kontroli stanu trzeźwości pracowników bezpośrednio związanych z ruchem kolejowym, sukcesywnie odwiedzają punkty skupu złomu i sprawdzają pod kątem obecności kradzionego mienia kolejowego. W ostatni weekend września zaprosili do współpracy strażników z Poznania, którzy przyjechali do Słupcy z Mobilnym Centrum Monitorowania. Jest to nowoczesny radiowóz SOK wyposażony w system kamer wizyjnych, również termowizyjnych, skomputeryzowany, przystosowany do pracy w terenie w dzień i w nocy.
Funkcjonariusze sprawdzali przydatność sprzętu do przyszłych wspólnych działań, prowadzili obserwację przejazdu kolejowego na ulicy Sienkiewicza z uwagą na pieszych i kierowców nie przestrzegających przepisów ruchu drogowego. Tym razem obyło się bez mandatów. Następnie policjanci i strażnicy pojechali do Zagórowa, gdzie na festynie rodzinnym wystawili stanowisko, na którym mieszkańcy gminy mogli zapoznać się z pracą w Straży Ochrony Kolei, zobaczyć wyposażenie do służby sokistów, zrobić sobie wspólne zdjęcie i otrzymać ulotkę akcji „Bezpieczny przejazd”. Policjanci przygotowali dla odwiedzających zabawy i ćwiczenia w alkogoglach, aby zwrócić uwagę na problem nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze rozdawali też elementy odblaskowe, które jesienią z pewnością przydadzą się dzieciom i dorosłym.