Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Policyjne inwestycje w 2011 roku

Data publikacji 30.12.2011
DSCF0281Wielkopolskie komendy Policji z roku na rok pięknieją. Zmienia się wizerunek poszczególnych siedzib, standard pracy funkcjonariuszy, a także zwiększa się ekonomia użytkowania poszczególnych obiektów. Mijający rok 2011 okazał się niezwykle owocnym pod względem remontów, modernizacji i budowy nowych jednostek Policji. Tylko w tym roku przeprowadzono pełną termomodernizację kolejnych jedenastu obiektów w Wielkopolsce i wybudowano od podstaw nowoczesny komisariat w Czerwonaku. Przyszły rok to kolejne wyzwania w tej dziedzinie, które realizowane będą równie dynamicznie

Wielkopolska Policja, obejmująca swym zasięgiem jeden z największych regionów w kraju, odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo na terenie 31 powiatów. Nad porządkiem na terenie całego województwa czuwa prawie osiem tysięcy funkcjonariuszy. Funkcjonariusze, pracownicy Policji, to także komisariaty i komendy, w których stróże prawa funkcjonują na co dzień. Biorąc pod uwagę, że większość z tych obiektów powstała w latach 1974 – 1978, a ich obecny stan pozostawiał już wiele do życzenia, insp. Krzysztof Jarosz, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu podjął decyzję o kompleksowej modernizacji obiektów należących do Policji. Projekt ten od dwóch lat jest konsekwentnie realizowany.

Termomodernizacje obiektów, remonty instalacji wodno – kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i elektrycznych trwały przez cały rok. Budowano nowoczesne przyłącza zewnętrzne, prowadzono remonty pomieszczeń, modernizowano punkty obsługi petentów, a także zmieniano najbliższe otoczenie znajdujące się wokół poszczególnych jednostek. Mimo, że realizowane projekty dotyczyły najróżniejszych kwestii budowlanych, cele były jasno określone – poprawa warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników Policji i ograniczenie do minimum kosztów utrzymania obiektów. Dbałość o szczegóły zauważalna była zarówno w fazach projektowania, jak i wykonawstwa każdego z remontów lub inwestycji. Wysoka jakość, precyzja wykonania i końcowa estetyka stanowiły podstawę prac, skrupulatnie ocenianą przez pracowników Wydziału Inwestycji i Zaopatrzenia KWP w Poznaniu.

W roku 2011 wielkopolska Policja przeprowadziła kompleksowe termomodernizacje jedenastu komend i komisariatów. Obiekty m.in. w Śremie, Wolsztynie, Krotoszynie, Ostrzeszowie, Czerniejewie, Witkowie, w Chodzieży, Sierakowie i w Kaliszu, a także komisariat na poznańskich Jeżycach zyskały nowy blask. Wymieniano stolarkę zewnętrzną z oknami, drzwiami i bramami, remontowano węzły cieplne zmieniając zasilanie z węglowego na gazowe i modernizując instalację c.o.. Ostatecznie wszystkie te obiekty zostały ocieplone uzyskując jednocześnie atrakcyjne elewacje, poprawiające estetykę budynków.

Olbrzymim wyzwaniem była budowa od podstaw nowego Komisariatu Policji w Czerwonaku. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu i doskonałej współpracy pomiędzy administracją samorządową a Policją doszło do realizacji projektu, który zakończony został w ciągu jednego roku. Nowo powstały Komisariat Policji w Czerwonaku zbudowany został na nieruchomości o powierzchni prawie 2000 m/kw. Po kilku miesiącach intensywnych prac, do użytku przekazana została siedziba o powierzchni użytkowej liczącej prawie 400 m/kw. Dodatkowo, w sąsiedztwie budynku, zbudowano garaże, a pozostałą część otoczenia ( dojazdy, chodniki, zieleń, oświetlenie zewnętrzne) zaprojektowano z wyczuciem i smakiem.

DSCF0262

W kolejnych kilkunastu jednostkach na terenie całej Wielkopolski przeprowadzano inne, duże remonty. Remontowano kompleksowo dachy, instalacje elektryczne i systemy grzewcze. Wymieniano stolarkę okienną i drzwiową w budynkach, a także modernizowano pomieszczenia pracownicze. Znaczące zmiany można było zaobserwować także w samym Poznaniu, na terenie Oddziału Prewencji Policji i w Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Przy ulicy Taborowej w Poznaniu, po wcześniejszych termomodernizacjach, w budynkach będących siedzibą funkcjonariuszy OPP i Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Poznaniu wyremontowano m. in. pomieszczenia socjalne. W jednym z dwóch obiektów wymieniono instalacje c.o., w drugim zamontowano wysokiej jakości ścianki p.poż. odgradzające klatki schodowe. W bloku szkoleniowym wymieniono okna i zmodernizowano węzły sanitarne. Budynek sztabowy został całkowicie ocieplony, a jedna z kondygnacji została w pełni dostosowana do potrzeb wydziału narkotykowego KWP w Poznaniu. Na placu, na którym do niedawna znajdowała się „stara kotłownia”, wykonano system odwodnień, wymieniono kanalizację deszczową i ułożono kostkę.

Nowe, piękne oblicze zyskuje również siedziba KWP w Poznaniu. Przez wiele lat był to obiekt remontowany w bardzo wąskim zakresie. Przeprowadzano jedynie konieczne prace, które po chwili wiązały się z innymi remontami. Aby ograniczyć koszty eksploatacji olbrzymiego budynku i dokonać niezbędnych modernizacji, w 2011 przeprowadzono pierwsze prace związane z projektem. W całym budynku wymieniona została stolarka okienna, zaprojektowano i zbudowano nowoczesny węzeł c.o., powstała także częściowa zabudowa p.poż. przy klatkach schodowych. Wyremontowano sale odpraw, pomieszczenia socjalne i pomieszczenia przeznaczone dla sekcji doboru kadr. Rozebrano baraki będące niegdyś siedzibą poznańskiej „drogówki” i po utwardzeniu terenu stworzono miejsca parkingowe. Wyremontowano także garaże na terenie KWP w Poznaniu, przy których od kilkudziesięciu lat, od czasu ich powstania, nie przeprowadzano prawie żadnych prac. Ostatecznie rozebrano dziedziniec znajdujący się wewnątrz komendy wojewódzkiej i po wymianie podziemnych instalacji, utwardzono teren, a następnie pokryto go estetyczną kostką brukową.

Realizacja projektów związanych z modernizacją wielkopolskich jednostek była finansowana z różnych środków. Ponad siedem milionów złotych przeznaczonych zostało na liczne wymienione i niewymienione inwestycje. Pieniądze te pochodziły ze środków własnych Policji. Termomodernizacja części policyjnych jednostek pochodziła dodatkowo ze środków unijnych. Aby uzyskać dofinansowanie trzeba było m. in. opracować audyt energetyczny, a tym samym wykazać oszczędność energetyczną i pozytywny efekt ekologiczny związany z mniejszą emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki precyzyjnym projektom uzyskano dofinansowanie unijne w kwocie 7.052.440.66 złotych, co stanowiło 82,04% kosztu całkowitego termomodernizacji. Istotnym elementem, w prowadzonych przez cały rok pracach, było także wsparcie ze strony lokalnych samorządów. Władze miast, starostw i gmin wspierały inicjatywy wielkopolskiej Policji przyczyniając się do stałej poprawy warunków pracy funkcjonariuszy. Środki uzyskane zostały również z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Funduszu Wsparcia Policji.

Komenda Powiatowa Policji w Wolsztynie


Komisariat Policji w Czerniejewie


Komenda Powiatowa Policji w Śremie


Komisariat Policji w Witkowie


Komisariat Policji w Czerwonaku


Powrót na górę strony