Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie nt. bezpieczeństwa obiektów muzealnych i zbiorów w kontekście EURO 2012

Data publikacji 27.05.2011
W dniu 27 maja 2011 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbyło się szkolenie dotyczące bezpieczeństwa obiektów muzealnych i zbiorów w kontekście EURO 2012 dla dyrektorów wielkopolskich muzeów oraz administratorów obiektów sakralnych w których zgromadzone są dobra kultury narodowej. Ponadto w szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania oraz policjanci.

Organizatorami szkolenia były Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Szkolenie zostało otwarte przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu podinsp. Katarzynę Nowak oraz Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Aleksandra Starzyńskiego.

szkolenie muzea8

  W jego trakcie przedstawiono następujące wystąpienia:
  • Zabezpieczenie obiektu a konieczność ewakuacji ludzi i mienia (kwestie normatywne, dokumentacja, zarządzanie kluczami).                                      
  • Techniki włamań niszczących i nieniszczących – omówienie najczęściej stosowanych metod włamań oraz sposobów przeciwdziałania im.
  • Planowanie ochrony muzeów.
  • Działania Wielkopolskiej Policji w zakresie bezpieczeństwa zabytków i dóbr kultury narodowej.

 

szkolenie muzea4

 

Bardzo ciekawy wykład o ochronie muzeów, wystaw czasowych i cennych eksponatów w czasie bardzo dużych przemieszczeń ludności związanych z EURO 2012 wygłosił Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Piotr Ogrodzki.

szkolenie muzea3

szkolenie muzae9

Braki w odpowiednim technicznym zabezpieczeniu i ochronie fizycznej są głównymi czynnikami, które warunkują zagrożenia dóbr kultury. Jest to trudny problem, bowiem nie chodzi o idealne zabezpieczenie zabytków w schowku z alarmem, ale o takie, które nie odbiera dostępności do chronionego obiektu.

Dlatego w szczególności:
  • podejmujemy międzyinstytucjonalne inspekcje, i kontrole obiektów, w których zgromadzone są dobra kultury, prowadzone wspólnie przez inspektorów ochrony zabytków, funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej,
  • upowszechniamy wiedzę o nowoczesnych technicznych środkach zabezpieczeń zarówno na wypadek klęsk żywiołowych, jak i przestępczej działalności człowieka np. kradzieże, dewastacje.
Tylko przy szerokim współdziałaniu osób duchownych, Policji, państwowych i diecezjalnych służb konserwatorskich oraz innych specjalistycznych instytucji można zmniejszać skalę zagrożeń i zapewnić narodowym dobrom kultury właściwy poziom ochrony, by cieszyły oczy następnych pokoleń.

Przedsięwzięcia te przynoszą wymierne korzyści, albowiem skutecznie podnoszą świadomość dużej grupy społeczeństwa Wielkopolski w dziedzinie bezpieczeństwa dóbr kultury narodowej i powodują aktywizację wielu środowisk do współpracy.

szkolenie muzew7
Powrót na górę strony