Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Podpisano umowę o współpracy z IPN

Data publikacji 20.05.2011
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu podpisali wczoraj uzgodnienie o współpracy. Umowa dotyczy m. in. obiektywnego kształtowania świadomości historycznej wśród młodych Polaków, wstępujących w szeregi naszej formacji, dotyczącej historii służby od czasu jej powstania.

Umowa pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu a Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zakłada prowadzenie wspólnych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym poprzez organizowanie wystaw, odczytów, wykładów oraz organizowanie sesji popularnonaukowych. Obie instytucje poprzez zacieśnienie współpracy związanej z kształtowaniem świadomości historycznej wśród młodych Polaków bę adresowana głównie do młodego pokolenia policjantów, dla których lata powstania Policji Państwowej i funkcjonowania Milicji Obywatelskiej mogą być znane jedynie z ogólnie dostępnych publikacji.

Zarówno mł. insp. Krzysztof Jarosz jak i Rafał Reczka Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu podkreślili, że obiektywizm historyczny i wiedza na temat przeszłości danej formacji ma olbrzymi wpływ na identyfikowanie się młodych pokoleń z instytucją, w której zamierzają pracować. Znajomość historii pokoleń naszych poprzedników pozwala utożsamiać się z wykonywanym zawodem i kultywować tradycje lub odrzucać istniejące stereotypy. Dlatego też zapoznawanie młodych policjantów z obiektywną historią instytucji daje możliwość jeszcze większego integrowania funkcjonariuszy z gronem współpracowników, a także pozwala na wyrabianie własnego zdania na temat służby w Policji na przełomie dziesiątek lat.

Policja Państwowa od dnia jej powołania do życia do chwili obecnej przechodziła różne etapy. Funkcjonariusze w granatowych mundurach tworząc formację, podczas II wojny światowej ginęli tylko dlatego, że wcześniej nosili mundury. Ich rodziny były represjonowane przez okupantów, a sami policjanci przypłacali życiem wiarę w idee, którym służyli. Tak jak i dzisiaj składali rotę przysięgi i ginęli w obronie Ojczyzny i Narodu. Lata funkcjonowania Milicji Obywatelskiej to kolejne, niejednoznaczne czasy dla naszej formacji. Choć ogólnie twierdzi się, że Milicja stanowiła aparat nacisku, w jej szeregach nadal było wielu funkcjonariuszy jawnie sprzeciwiających się panującej sytuacji. Oni i ich rodziny ponosili również konsekwencje swych niepopularnych wówczas decyzji. Nie można zapominać o tych, którzy z represjami nie mieli nic wspólnego, wykonując sumiennie swoje codzienne obowiązki. Pracowali w służbach kryminalnych zatrzymując zabójców, włamywaczy, złodziei. Patrolowali ulice naszych miast i reagowali na pospolite przestępstwa i wykroczenia, które i dzisiaj zagrożone są karą. Częstymi były też sytuacje, w których inne służby będące narzędziem ówczesnych władz podszywały się pod działalność naszej formacji.

Dlatego też pełna i obiektywna historia ma być przekazywana młodym policjantom. To oni, mając dostęp do zgromadzonej przez IPN wiedzy mają przyjmować zweryfikowane argumenty lub odrzucać utarte stereotypy zniekształcające często panującą wówczas sytuację. Historii nie należy się wstydzić, należy ją znać i starać się ją zrozumieć.

ipn2
ipn3
Powrót na górę strony