Aktywność i inicjatywy

Złotów - Obóz klas policyjnych w Kiekrzu

1 klasyNa bazie współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Policji w Złotowie ze Szkołą im. St. Staszica w Krajence i CKZiU w Złotowie, blisko 30 uczniów klasy mundurowej krajeńskiego Liceum wzięło udział w kilkudniowym obozie edukacyjno – sprawnościowym zorganizowanym na terenie Klubu Sportowego Navigare oraz Jacht Klubu Wielkopolska w Kiekrzu. Przyszli adepci sztuki policyjnej, wojskowej i strażackiej kształcili się pod okiem specjalistów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, instruktorów żeglarstwa oraz taktyki i techniki interwencji. Zorganizowany obóz miał na celu podniesienie wiedzy i sprawności fizycznej uczniów, którzy zdecydowali się w przyszłości założyć mundur. Młodzież wzięła udział w szeregu szkoleń taktyczno – sprawnościowych, zajęciach z musztry policyjnej i wojskowej oraz zajęciach z podstaw żeglarstwa na żaglówkach klasy Omega, które stacjonują w porcie Kierskiego jeziora.

Obóz został przygotowany dzięki współpracy wielkopolskiej Policji ze szkołą w Krajence.  Młodzież została zakwaterowana na terenie Klubu Sportowego Navigare oraz Ośrodka Szkoleniowego Wielkopolskiego Jacht Klubu. Kadrę szkoleniową stanowili specjaliści z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Wydziału Komunikacji Społecznej, Prewencji oraz Kadr i Szkolenia, jak również Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Poznaniu  oraz KPP Złotów. Młodzież zdobywała wiedzę z zakresu żeglarstwa pod okiem Instruktorów JKW.  Już pierwszego dnia tuż po przyjeździe odbyły się zajęcia z musztry na terenie policyjnego ośrodka w Kiekrzu, gdzie na placu apelowym doskonalono umiejętności z zakresu szyków marszowych i działań zwartych Policji. Była to lekcja dyscypliny i wytrzymałości. Jeszcze tego samego dnia uczniowie krajeńskiego Liceum mundurowego wspólnie z koleżankami i kolegami ze Śremu przystąpiła do biegu patrolowego, podczas którego należało wykonać kilka zadań. Ich treść była ukryta w różnych miejscach w terenie.

Nie zabrakło również czasu wolnego, gdzie była okazja do rozmowy z rówieśnikami. Było ognisko, wspólne śpiewanie, dyskoteka i wymiana doświadczeń. Rozegrano również mecz towarzyski piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami szkół. Oprócz dziennego szkolenia, odbył się również nocny alarm (o godz. 3:00), podczas którego każda z grup ( chłopcy i dziewczęta) musiała odnaleźć swój totem, który „zaginął” gdzieś na terenie ośrodka. Podczas kolejnych dni spędzonych na obozie młodzież brała udział w zajęciach z żeglarstwa, ucząc się podstawowych umiejętności z tego zakresu. Nagrodą za właściwie  przygotowany żagiel był rejs po Kierskim jeziorze.

Dodatkowo kształcono umiejętności z zakresu taktyki i techniki interwencji, samoobrony czy daktyloskopii. Nie zabrakło również prezentacji własnych umiejętności przed gronem rówieśników ze Śremu. Uczniowie zaprezentowali przygotowany na tą okazję występ muzyczny, który został nagrodzony dużymi brawami. Oprócz popisów wokalno – instrumentalnych młodzież z Krajenki zaprezentowała pokaz tańca z ogniem w wykonaniu uczennic CKZiU w Złotowie i Szkoły w Krajence, który odbył się na półwyspie portowym.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem Policji, który jest wykorzystywany przez antyterrorystów do neutralizacji materiałów wybuchowych. Można było zobaczyć specjalistycznego robota pirotechnicznego, który pomaga policjantom likwidować zagrożenia. Podczas działań terenowych uczniowie odwiedzili siedzibę pododdziału konnego oraz przewodników psów służbowych. Zajęcia pozwoliły młodym ludziom lepiej poznać specyfikę służb mundurowych i zdobyć nowe doświadczenia w atrakcyjnej formie.


Powrót na górę strony