Paweł BANASZAK - Ludzie i ich pasje - Policja Wielkopolska

Ludzie i ich pasje

Paweł BANASZAK


24Asp. sztab. Paweł Banaszak, w Policji od 26 lat, policjant Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Od dzieciństwa pasjonował go sport, grał w piłkę nożną. Na małym ekranie śledził rozgrywki w różnych dyscyplinach sportowych. Gdy został policjantem biegał dla kondycji, przy okazji zwiedzając region leszczyński. Bieganie przerodziło się w pasję, w 2003 roku, kiedy od Świętego Mikołaja otrzymał w prezencie pierwszą koszulkę do biegania i dzienniczek treningowy.


Prezent zobowiązał do zwiększenia aktywności sportowej. Paweł biegał coraz więcej. Marzył o przebiegnięciu trasy maratonu. Dzięki ciężkiej pracy i treningom, już pół roku później stanął na starcie swojego pierwszego maratonu w Krakowie. Od tej pory przebiegł 56 maratonów na terenie Polski i 24 biegi ultra w kraju i poza jego granicami Półmaratonów nie jest nawet w stanie zliczyć. Najbardziej lubi biegać w terenie górzystym. Udziału w maratonach to dla Pawła nie tylko sport i rywalizacja, ale także okazja do poznania wielu urokliwych miejsc i nawiązania znajomości z pasjonatami biegania. Biega 3-5 razy w tygodniu, biegiem pokonuje ponad 300 km miesięcznie, do pracy jeździ rowerem przez cztery pory roku.

.Od 6 lat jest członkiem Stowarzyszenia Leszczyńskich Maratończyków i Sympatyków Biegania „Maraton Leszno”, które zrzesza kilkadziesiąt osób i gdzie panuje rodzinna atmosfera. Dodatkowo należy do Policyjnego Stowarzyszenia Sportowego „Pozytywnie Zakręceni”.

Za najciekawszy bieg w jakim uczestniczył uważa CCC (Courmayeur Champex Chamonix) w Alpach. Jest to jeden z biegów wchodzących w skład biegu UTMB wokół Mont Blanc. Jego 100km trasa biegnie przez trzy kraje: Włochy, Szwajcarię i Francję.

Dwa razy próbował swoich sił w Biegu 7 szczytów w Sudetach, gdzie trasa wynosi około 240km, a najwyższym punktem jest Śnieżnik (1425m.n.p.m.). Bieg rozgrywany jest w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Nie udało się, ale nie poddaje się i ma nadzieję, że do trzech razy sztuka.

 
fotografie: anjazielinska.com, maratonypolskie.pl, bieganie.pl
 

Praca w Policji