Zdzisław SZUKAŁA - Ludzie i ich pasje - Policja Wielkopolska

Ludzie i ich pasje

Zdzisław SZUKAŁA


Zdzisaw Szukaa1 CopyAsp. sztab. Zdzisław Szukała – specjalista w Policyjnej Izbie Dziecka Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu, na służbie od maja 1992 r.

Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się już w szkole podstawowej, gdy mój ojciec widząc mój zapał do muzykowania, zapisał mnie do szkoły muzycznej do klasy waltorni. Od tego momentu rozpocząłem naukę i grę na instrumencie  w orkiestrach młodzieżowych, a później w orkiestrach dętych na terenie miasta Poznania. Jedną z orkiestr była Orkiestra Policyjna KWP w Poznaniu w której grałem, jako cywil od 1990 roku, a od 1992 jako policjant. Niestety zmiany organizacyjne w KWP w Poznaniu spowodowały rozwiązanie orkiestry i znów moje zainteresowania muzyczne przeszły na płaszczyznę cywilną. W tym czasie grałem w Orkiestrze Reprezentacyjnej Kolei Państwowych w Poznaniu i jako kapelmistrz, przez trzynaście lat, prowadziłem młodzieżową orkiestrę dętą na poznańskiej Wildzie.

W 2005 r. kolega policjant, obecnie już emeryt, zaproponował mi abym spróbował swoich sił w śpiewaniu wstępując do Poznańskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jak się okazało, śpiew wychodzi mi nie gorzej niż gra na instrumencie i od tej pory do chwili obecnej śpiewam i zdobywam, wraz z chórem kameralnym, nagrody  i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach chóralnych.

Poznański Chór kameralny powstał w 1987 roku z inicjatywy prof. Stanisława Kulczyńskiego, ówczesnego rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie jego dyrygentką jest pani Katarzyna Matelska. Chór ma w repertuarze zarówno utwory muzyki dawnej , jak i współczesnej. Wykonuje dzieła kompozytorów polskich i twórców innych narodowości. Często sięga po kompozycje jazzowe, rozrywkowe, negro spirituals, a nawet po utwory rockowe, które wykonuje wspólnie z zespołem rockowym „ U – Fly” z Poznania.

Śpiewając z chórem zdobyłem: złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Kolęd w Pradze (Czechy 2007), brązowy  medal na Międzynarodowym Festiwalu Chórów TONEN 2000 w Poeldijk (Holandia 2008), dwukrotny srebrny medal  na Międzynarodowym Festiwalu Chórów  CANTA E PRIMAVERA w Maladze (Hiszpania 2015) Ponadto uczestniczyłem z chórem w Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Chóralnej w Czechach, Hiszpanii, Szwecji i oczywiście w Polsce.

W dorobku zespołu znajdują się trzy płyty CD: Cantate Domino, Kolędy Polskie oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki – kolędy”.

Moją drugą pasją jest bieganie długodystansowe. Jeżeli tylko czas na to pozwala biorę udział w imprezach sportowych np. w półmaratonach poznańskich. Jest to doskonały sposób na odreagowanie stresu po pracy jak również zachowanie świetnej formy fizycznej i dobrego samopoczucia.
 

Praca w Policji