Aktualności

KWP – Zbiórka krwi pod hasłem „Nasza krew – nasza Ojczyzna”

3 krew7 listopada przed Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu w ambulansie poznańskiego RCKiK przeprowadzono zbiórkę krwi. W ten sposób wielkopolscy policjanci przyłączyli się do akcji „Nasza krew – nasza Ojczyzna”, organizowanej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi wspólnie będą popularyzować ideę honorowego krwiodawstwa. Akcja ma na celu uczczenie Narodowego Święta Niepodległości oraz podkreślenie gotowości funkcjonariuszy do niesienia pomocy.

„Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi - taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.”

Apel zamieszczony na stronie RCKiK w Poznaniu tłumaczy wszystko, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, z tego jak ważna jest krew w ratowaniu ludzkiego życia. Obecnie stan krytyczny zapasów krwi dotyczy najpotrzebniejszych grup: O Rh+ i O Rh-.

W połowie października rozpoczęła się ogólnopolska akcja służb mundurowych o nazwie „Nasza krew – nasza Ojczyzna”. Jest to przedsięwzięcie propagujące ideę honorowego krwiodawstwa, stanowiące jednocześnie formę uczczenia zbliżającego się Święta Niepodległości. Organizatorzy i uczestnicy akcji - funkcjonariusze służb mundurowych podkreślają, że oddawanie krwi jest formą współczesnego patriotyzmu, a oni sami w każdych warunkach gotowi są nieść pomoc, a także ratować zdrowie i życie ludzkie.

7 listopada do akcji przyłączyli się wielkopolscy policjanci. W zbiórce krwi zorganizowanej w ambulansie RCKiK pod Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu udział wzięło kilkudziesięciu policjantów i pracowników Policji. Krew oddawały także osoby, które przechodząc obok spontanicznie przyłączyły się do tej szlachetnej akcji. Łącznie zebrano ponad 15 litrów krwi. W akcji brali także udział członkowie Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi "NIEBIESCY JESZCZE BARDZIEJ HONOROWI" działającym przy Wydziale Konwojowym KWP w Poznaniu.

Policjanci w trakcie służby na każdym kroku stykają się z ludzką tragedią. Mając do czynienia z ofiarami nieszczęśliwych wypadków, tragicznych zdarzeń drogowych czy poważnych przestępstw muszą wykazać się szczególną wrażliwością, która towarzyszy im także poza służbą. Stąd naturalna chęć pomocy i zrozumienie dla wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują.