Paweł Kisielewski - kolekcjoner modeli samochodów policyjnych - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Paweł Kisielewski - kolekcjoner modeli samochodów policyjnych

St.sierż. Paweł Kisielewski, policjant Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu, ur. w 1984 r. w Poznaniu, z wykształcenia mgr politologii, w Policji od 2008 r.

                Moim hobby od kilku już lat jest kolekcjonowanie modeli samochodów policyjnych (milicyjnych) w kolekcjonerskiej skali: 1/43. Moja przygoda z kolekcjonowaniem rozpoczęła się ok. 2007 r. kiedy to zakupiłem pierwszy model jakim był VW Transporter T4 w malowaniu polskiej Policji (granatowy z białym pasem). Początkowo planowałem tylko stworzenie kolekcji modeli policyjnych (milicyjnych) z Polski, jednakże z czasem zacząłem rozwijać zbiory z innych państw, z naciskiem na wschodniego sąsiada - ZSRR/Rosję oraz kontynent północnoamerykański - Stany Zjednoczone. Skąd takie zainteresowanie? Otóż postanowiłem ukazać w miniaturze historię polskiej i jak się później okazało także światowej motoryzacji policyjnej poza tym modele to małe dzieła sztuki, które cieszą oko. W dodatku jest to hobby oryginalne i rzadkie - jest wielu kolekcjonerów modeli cywilnych jednak niewielu specjalizuje się w modelach policyjnych a jeszcze mniej może poszczycić się tak rozbudowaną kolekcją.                Obecnie w moich zbiorach posiadam ponad 200 modeli radiowozów z 22 państw (już nieistniejących oraz obecnych), takich jak:  Bułgaria, Czechosłowacja/Czechy, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Monako, Niemiecka Republika Federalna/Niemiecka Republika Demokratyczna, PRL/Rzeczpospolita Polska, ZSRR/Federacja Rosyjska, Rumunia, Stany Zjednoczone Am. Północnej, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

                Są to zarówno modele ogólnie znanych firm takich jak Bburago, Welly czy Kolekcja Aut PRL-u wydawnictwa DeAGOSTINI jak i producentów modeli ściśle dla kolekcjonerów, na których to się skupiam. Modele kolekcjonerskie nie są zabawkami ( co często znajduje odzwierciedlenie w odpowiedniej adnotacji na opakowaniu ), bywają one sygnowane przez producenta danej marki np. Adam Opel AG - Opel Rekord E Polizei firmy Schuco, Daimler AG - Mercedes Benz W108 Moscow Police firmy Adler (Spark), Ford Motor Company - Ford Crown Victoria Darlington County Sheriff firmy IXO Models, Mitsubishi Motors Corporation -  Mitsubishi Lancer Moscow Police/Ukraine Police firmy Vitesse, Lancia/Fiat/Alfa Romeo - Alfa Romeo 2000 Berlina Carabinieri firmy M4 czy Skoda Auto - Skoda 120L Verejna Bezpecnost firmy Abrex. Zdarza się również, iż są one wydawane w limitowanych seriach, w ilości np. 999, 1000, 1008, 1099, 1536, 1680, czy 3100 sztuk. Pozostali producenci doskonale odwzorowanych modeli to: Gearbox ( modele amerykańskich Fordów Crown Victoria z poszczególnych stanów ), IST Models, Minichamps czy Neo Models. Modele wszystkich firm wymienionych powyżej są wykonane z naciskiem na szczegółowe odwzorowanie detali, niekiedy w technice fototrawienia tzn. elementy modelu takie jak np. pasy foteli lub panele zegarów są wykonane z mosiądzu lub miedzi, gdyż w plastiku byłyby niemożliwe do odwzorowania.

                Takie modele są dostępne w internetowych sklepach modelarskich lub na portalach aukcyjnych np. od osób likwidujących swoje kolekcje. Często na polskim rynku znajduje się kilka, kilkanaście sztuk danego modelu lub są one w Polsce całkowicie niedostępne. W takiej sytuacji pozostaje tylko kupowanie na portalach aukcyjnych poza granicami kraju lub osobiste udanie się za granicę.

                W kolekcji polskiej posiadam 29 modeli radiowozów m.in. Warszawy M-20, 224, 224K (Kombi) w malowaniu Milicji Obywatelskiej, Fiaty 125 p w malowaniu Milicji Obywatelskiej, Nysę N-59 i Nysę 522 w malowaniu Milicji Obywatelskiej, milicyjne oraz policyjne Polonezy w wariantach z białym pasem oraz z białymi drzwiami, policyjne: Fiat Marea i Fiat Marea Weekend, Saab 9-5, Volvo V40 Kombi, VW Transportery T4 oraz Ford Transit. Wśród modeli radzieckich/rosyjskich królują: Moskwicze, Wołgi, Czajki, Łady, UAZ-y, RAFy i ZIŁ-y. Natomiast kolekcja radiowozów ze Stanów Zjednoczonych to podstawowy i wszechobecny w policji amerykańskiej, produkowany w latach 1998-2011 r. Ford Crown Victoria drugiej generacji.

                Modele początkowo eksponowałem na półkach jednakże ich mała pojemność oraz kurz przyczyniły się do zakupu trzech drewnianych gablot. Zostały one zrobione na zamówienie, mają przesuwne szyby oraz są podświetlane diodami LED.

                W najbliższym czasie planuję zakup czwartej gabloty, gdyż praktycznie nie posiadam już miejsca w trzech pozostałych, a kolekcja cały czas się powiększa!