Aktualności

Nieprzewidziane lądowanie na Ławicy samolotu z deportowanymi przestępcami

724 września 2013 r. na płycie Portu Lotniczego Poznań - Ławica miało miejsce nieprzewidziane lądowanie samolotu pasażerskiego z osobami deportowanymi na pokładzie. Tak rozpoczęło się szkolenie dotyczące wypracowania algorytmów działania Policji i Straży Granicznej w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej związanej z nieprzewidzianym lądowaniem samolotu, w którym znajdują się osoby deportowane.


Po wylądowaniu Straż Graniczna zabezpieczyła  teren wokół statku powietrznego i udzieliła wsparcia policjantom, którzy wyprowadzali deportowanych do pojazdów służbowych. Po przeprowadzeniu kontroli granicznej w terminalu przylotów, kolumna pojazdów uprzywilejowanych Policji w asyście Straży Granicznej opuściła Port Lotniczy Poznań – Ławica.
 
Szkolenie zorganizowali funkcjonariusze Straży Granicznej PSG Poznań – Ławica oraz policjanci Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu. Podczas zajęć  nadzorowanych przez instruktora z Wydziału Kadr i Szkolenia przeprowadzono doskonalenie taktyki interwencji oraz technik transportowanych stosowanych wobec osób konwojowanych w statku powietrznym. W ćwiczeniach praktycznych uczestniczyło 32 policjantów Wydziału Konwojowego oraz 10 funkcjonariuszy Straży Granicznej, realizujących w ramach codziennej służby  zadania konwojowe i odprawy graniczne. Podczas realizacji szkolenia funkcjonariusz z Wydziału Komunikacji Społecznej sporządził dokumentację fotograficzną i filmową, która zostanie wykorzystana w procesie doskonalenia zawodowego.{flvremote}/biblioteka/filmy3/szkolenie-konwojowy.flv{/flvremote}