>> Przewóz dzieci w pojazdach komunikacji miejskiej - Porady Prewencyjne - Policja Wielkopolska

Porady Prewencyjne

>> Przewóz dzieci w pojazdach komunikacji miejskiej


Zawożąc dziecko do szkoły korzystacie z komunikacji miejskiej? Zwróć uwagę na kilka szczegółów, które umożliwią bezproblemową i bezpieczną podróż.


Przede wszystkim – nie lekceważ regulaminu dla pasażerów, dotyczą one każdego, nawet najmniejszego pasażera.

Zwróć uwagę na to, że dziecko zajmujące miejsce siedzące nie dosięga nogami do podłogi pojazdu. Nie jest więc w stanie zaprzeć się w momencie awaryjnego hamowania. Nie dosięga również do uchwytów, jest więc całkowicie bezwładne.

Wzmożona ostrożność wymagana jest nie tylko w czasie samej podróży, ale również podczas oczekiwania na tramwaj czy autobus. Zadbaj aby dziecko zachowało bezpieczny odstęp od drogi, oraz nie zgubiło się w tłumie innych pasażerów.

 

Podróż z dzieckiem w pociągu


Przed podróżą pociągiem zadbaj o interesujące dla malucha miejsce. Kupno biletów z miejscem przy oknie lub przy drzwiach zapewni naszemu dziecku zajęcie na dłuższy czas. Przyjdź na dworzec co najmniej 10 min. wcześniej. Wszelkie przejścia z maluchem trwają znacznie dłużej.
Przygotuj się do podróży:
Ø  Bilety, dokumenty i pieniądze miej zawsze pod ręką – idealnie sprawdzą się saszetki noszone pod ubraniem. Sprawdź też, czy nie warto nadać walizek „na bagaż” – nie będą absorbowały naszej uwagi.

Ø  Do bagażu podręcznego zabierz coś do zjedzenia i picia oraz nawilżane chusteczki do wytarcia rąk. Przydatne będą też zabawki oraz coś do przykrycia dziecka.

 
Dodatkowe rady:
Miej na względzie innych pasażerów – zwykle to nie dzieci są męczące, lecz nadopiekuńczy rodzice.

Jeśli podróżujesz sam, nie miej oporów przed proszeniem innych o pomoc.

Bądź czujny! Samotny rodzic to łatwy cel dla kieszonkowca!