Dzień Babci i Dziadka - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka

Data publikacji 21.01.2019

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy czas, kiedy policjanci, jak co roku odwiedzają seniorów. Jest to okazja, która intensyfikuje jeszcze bardziej ich uczestnictwo w spotkaniach organizowanych z okazji tych świąt w szkołach, przedszkolach, klubach seniora oraz domach kultury. Swój tegoroczny cykl akcji pn. Sztuczka na wnuczka funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozpoczęli od wizyty w klubie seniora „Przyjaciele” w Poznaniu.

 

Specjalnie na tę okazję policjant z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w ramach akcji „Sztuczka na wnuczka” przygotował warsztaty związane z bezpieczeństwem seniorów. W syntetycznych informacjach przekazana im została informacja dotycząca oszustw na tzw. „wnuczka”, „policjanta” czy też „urzędnika” oraz porada dla osób starszych, jak mają postępować i kogo powiadomić, kiedy skontaktuje się z nimi oszust.

Taka forma działań profilaktycznych, polegająca na moderowaniu dyskusji spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem seniorów. Umożliwiła ona osobom starszym bezpośredni kontakt z policjantem i przekazanie wszystkich najistotniejszych dla tej grupy społecznej problemów.

Systematycznie rosnąca skuteczność Policji w ściganiu sprawców tego typu przestępstw jak oszustwa na „wnuczka” jest spowodowana stałym wzrostem świadomości seniorów i pracowników instytucji pocztowych, bankowych, którzy pośrednio mogą stawać się uczestnikami tego typu zdarzeń, obsługując niestandardowe zlecenia bankowe klientów w wieku senioralnym. Wzrost świadomości w tym zakresie przynosi niezwykle wymierne skutki w postaci ochrony majątku seniorów i ich bezpieczeństwa potwierdzając zasadność prowadzonych działań profilaktycznych przez Policję w tym względzie.