Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konin - Jechali na motorach pod wpływem alkoholu

Jazda bez uprawnień i pod wpływem alkoholu, a także nie stosowanie się do ograniczeń związanych z przemieszczaniem się zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Takich przewinień dopuścili się dwaj motocykliści z Konina. Teraz grozi im za to, do 2 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy.

W Polsce został ogłoszony stan epidemii w związku z szybko rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-19. Aby zapobiec temu zjawisku wprowadzono obostrzenia zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów, które dotyczą  między innymi przemieszczania się. Przepis pozwala na to tylko w przypadku przejazdu do pracy i z pracy, wyjścia na zakupy i do apteki, a także w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Duża część społeczeństwa powiatu konińskiego respektuje nowe przepisy. Są jednak takie osoby, które zachowują się lekkomyślnie i nieodpowiedzialnie, łamiąc wszelkie przepisy oraz obostrzenia. Do takich ludzi możemy zaliczyć dwóch mieszkańców Konina.

23-letni mężczyźni w sobotnie popołudnie postanowili wybrać się swoimi motocyklami na przejażdżkę. Nie spodziewali się jednak, że na drodze spotkają funkcjonariuszy Wydziału Ruchu drogowego, którzy pełnili służbę również na motorach.

Za złamanie przepisów ograniczających przemieszczanie się mundurowi podjęli wobec dwóch motocyklistów interwencję. Stróże prawa za powyższe wykroczenie nałożyli na obu mężczyzn mandat karny w kwocie 100 złotych. To był jednak ich początek przygody z funkcjonariuszami.  

Podczas dalszej kontroli okazało się, że obaj kierowcy spożywał alkohol. Jeden z motocyklistów miał 0,30 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu, a drugi  0,14 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyznom zostały zatrzymane prawa jazdy.

Pierwszy z kierujących odpowie przed Sądem za czyn z art. 178a kk, czyli prowadzenie pojazdu mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi mu teraz do 2 lat więzienia, zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie mniejszy niż 3 lata, kara grzywny oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tyś. złotych.

Drugi kierujący odpowie również przez Sądem za czyn z art. 87 KW, czyli prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu . Grozi mu kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 1 roku. 

 

 

Sebastian Wiśniewski/PG

Powrót na górę strony