Konin – Policjanci z drogówki sprawdzali trzeźwość kierowców - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Konin – Policjanci z drogówki sprawdzali trzeźwość kierowców

Data publikacji 13.03.2019

Ponad trzydziestu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego konińskiej komendy podczas poniedziałkowej służby, kontrolowali kierowców ze szczególnym uwzględnieniem ich trzeźwości. W trakcie działań przebadano ponad 1300 kierowców.

Podobne działania nazywane często „trzeźwymi porankami” odbywają się cyklicznie, co jakiś czas. Najczęściej oczywiście rano po jakiejś przerwie w normalnej pracy, a więc po weekendach lub po świętach. Podczas takich kontroli kierowcy często proszeni są jedynie o dmuchnięcie w urządzenie – policjanci nie sprawdzają innych kwestii, chociaż kiedy zauważą rażące nieprawidłowości, z pewnością będą reagować.

Podczas działań 11 marca br. na drogi Konina i powiatu wyjechało kilkudziesięciu policjantów z konińskiej drogówki. Zbadali trzeźwość 1315 kierowców. Okazało się, że dwóch z nich kierowało w stanie po użyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila), a jeden popełnił przestępstwo kierując w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Wszyscy stracili oczywiście uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, ale o okresie na jaki zostanie nałożony zakaz prowadzenia pojazdów zdecyduje teraz sąd.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu grozi grzywna do 5000 zł, lub areszt. Natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Marcin Jankowski/MŚ