KWP - Grupa "BLOKERS" działa dalej! - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - Grupa "BLOKERS" działa dalej!

Data publikacji 08.03.2019

7 marca br. odbyło się kolejne doskonalenie zawodowe dla policjantów Oddziału Prewencji Policji w Poznani, wchodzących w skład nieetatowej grupy „BLOKERS’’.

Grupa „BLOKERS”, realizuje działania prewencyjno-kontrolne na terenie województwa wielkopolskiego jednakże w głównej mierze na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu, w zakresie ograniczania demoralizacji i przestępczości nieletnich. Do zadań grupy należy ujawnianie i zatrzymywanie nieletnich sprawców czynów karalnych na terenie wielkomiejskich osiedli mieszkaniowych, w miejscach szczególnie zagrożonych przestępczością i demoralizacją nieletnich, a także miejscach w których najczęściej dochodzi do łamania prawa oraz w miejscach nie objętych monitoringiem.

W skład grupy "Blokers" wchodzą specjalnie przeszkoleni i wyspecjalizowani do tego typu działań funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy regularnie udoskonalają swoje umiejętności i wiedzę w trakcie regularnie przeprowadzanych szkoleń. Policjanci są szkoleni przez ekspertów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z różnych dziedzin takich jak m.in.: problematyka przestępczości i demoralizacji nieletnich i procedur postępowania wobec takich osób (stosowanych m.in. w trakcie ujawnienia przestępstwa, wykroczenia lub przejawów demoralizacji), zasad dotyczących postępowania oraz sporządzania dokumentacji w przypadku zatrzymania osoby poszukiwanej lub ustalenia miejsca pobytu małoletniej osoby zaginionej, okoliczności i procedur dotyczących sporządzania Niebieskiej Karty, kontaktu z mediami na miejscu interwencji, a także zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych policjantów.

Ponadto mając na względzie bezpieczeństwo policjantów wchodzący w skład grupy, są oni szkoleni przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Antyterroryści uczą blokersów jak szybko i skutecznie przeprowadzać interwencje wobec osób szczególnie niebezpiecznych i agresywnych, a także dużych grup, z czym policjanci z "Blokersa" muszą borykać się na co dzień, narażając przy tym swoje życie i zdrowie.

Andrzej Karpiński/IL