Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krotoszyn - Lekcja bezpieczeństwa na niestrzeżonym lodowisku

Data publikacji 21.02.2018

Jak co roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, niemal każdego dnia spotykali się z uczniami szkół powiatu krotoszyńskiego po to, aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku w czasie ferii zimowych.

W trakcie spotkań przypominali o tym, że woda to żywioł, również zimą. Mówili, aby unikać niestrzeżonych zamarzniętych stawów, rzek i jezior, gdyż może to stwarzać ogromne niebezpieczeństwo. Jeśli chcemy korzystać z lodowisk, to tylko tych strzeżonych, bezpiecznych.

Niejednokrotnie wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Dlatego służby połączyły swoje siły i poza spotkaniami profilaktycznymi – teoretycznymi, zorganizowały pokaz ratownictwa, który dzięki zaangażowaniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, druhów OSP w Kobylinie i policjantów KPP Krotoszyn dzieci mogły obejrzeć na własne oczy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kobylinie w czasie prowadzonej akcji dowiedziały się co może się stać, jeśli wejdziemy na kruchy lód i co należy zrobić w razie załamania się tafli lodu. Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny to narażanie siebie na niebezpieczeństwo. Gdy ukruszy się pod nami lód i wpadniemy do przerębla to bardzo ciężko z niego wyjść. W dodatku dochodzi także do wyziębienia organizmu, a po dłuższym czasie może zakończyć się to utratą przytomności.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie st. bryg. Jacek Strużyński powitał przybyłą młodzież. Omówił tematykę spotkania oraz przypomniał o zagrożeniach jakie mogą spotkać każdego z nas podczas zimowego wypoczynku.

W trakcie prowadzonej akcji przypomniano zasady zachowania i postępowania, gdy zobaczymy, że ktoś wpadł do lodowatej wody. W pierwszej kolejności wzywamy pomoc. Nie w każdym przypadku zdołamy pomóc osobie, pod którą załamał się lód. Nie zawsze sami będziemy potrafili poradzić sobie z osobą poszkodowaną. Do wyciągnięcia osoby z wody, jak było widać podczas pokazu, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Uczniowie i nauczyciele mieli również okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni mogli spróbować wykonać samodzielnie resuscytację krążeniowo – oddechową.

W trakcie podsumowania policjant przypomniał o tym, że ta akcja była pozorowana – profilaktyczna, a wszystkim zainteresowanym życzył udziału tylko w takich działaniach. Chęć poszerzania i zdobywania wiedzy na temat właściwego, bezpiecznego zachowania i wdrożenie tego w życie, zapobiega niebezpiecznym sytuacjom, w których człowiek może swoje życie stracić. Zorganizowana akcja miała na celu uczulić młodzież na zagrożenia jakie płyną z korzystania w okresie zimowym z zamarzniętych, naturalnych zbiorników wodnych.

 

 

Piotr Szczepaniak/PG

  • 11 #1
  • 11 #2
  • 11 #3
  • 11 #4
  • 11 #5
  • 11 #6
Powrót na górę strony