Aktualności

Wolsztyn - Policjanci po pościgu zatrzymali mężczyznę jadącego skradzionym Mercedesem

Informacja o skradzionym na terenie Niemiec Mercedesie zapoczątkowała szereg działań podjętych wczoraj przez wolsztyńskich policjantów, które w konsekwencji zakończyły się zatrzymaniem kierującego skradzionym autem. Policjanci po kilkunastokilometrowym pościgu zatrzymali mężczyznę, którym okazał się mieszkaniec Dolnego Śląska. Za przestępstwa, których się dopuścił grozi mu do 10 lat więzienia.

26.10.2017r. ok. godz. 13:30 dyżurny wolsztyńskiej jednostki otrzymał informację o skradzionym w Niemczech Mercedesie Sprinterze, który może poruszać się przez teren powiatu wolsztyńskiego.

Niespełna pół godziny później w okolicy Moch policjanci Wydziału Kryminalnego zwrócili uwaga na jadący w ich kierunku pojazd, który odpowiadał opisowi skradzionego auta. Pomimo tego, że samochód posiadał dolnośląskie tablice rejestracyjne, nie niemieckie jak wynikało ze zgłoszenia funkcjonariusze postanowili zatrzymać go do kontroli.

Kryminalni zawrócili i dogonili podejrzane auto w Starym Widzimiu. Kierowca zatrzymał się, jednak gdy tylko policjanci wysiedli z radiowozu, on gwałtownie ruszył oddalając się w kierunku Wolsztyna.

Policjanci podjęli pościg za uciekinierem. Mężczyzna jechał z dużą prędkością, wielokrotnie łamiąc przepisy ruchu drogowego. Jadąc w kierunku centrum miasta „przeciął” drogę krajową na skrzyżowaniu z ulicami Niepodległości i Gajewskich przejeżdżając na czerwonym świetle, a następnie kontynuował ucieczkę ulicami centrum Wolsztyna. Przejeżdżając „pod prąd” przez rondo Solidarności doprowadził do kolizji z kierowcą Mazdy, która szczęśliwie zakończyła się wyłącznie uszkodzeniem pojazdów. Pomimo uszkodzeń auta mężczyzna jechał dalej.

Nie znając terenu, w Karpicku skręcił w drogę gruntową w kierunku Nowych Tłok. Tu jednak bardzo szybko okazało się, że znalazł się w miejscu, z którego trudno kontynuować ucieczkę samochodem. Skrajnie ryzykowną i niebezpieczną jazdę zakończył na  jednej z posesji taranując ogrodzenie, a następnie uderzając w słup trakcji elektrycznej. Nie mogąc korzystać już pojazdu porzucił go i zaczął uciekać w stronę pobliskiego lasu

Policjanci, którzy przez cały czas pozostawali w kontakcie wzrokowym z uciekinierem ruszyli za nim w pieszy pościg. Po około 500 metrach dogonili i obezwładnili mężczyznę.  

Na miejscu zabezpieczono skradziony pojazd, niemieckie tablice rejestracyjne ukryte w części ładunkowej oraz przedmioty i gotówkę, jakie znajdowały się w kabinie kierowcy.

Mężczyzna został doprowadzony do policyjnego aresztu. Tu też ustalono, że to 30-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Najprawdopodobniej dziś usłyszy zarzuty, których konsekwencją może być nawet 10-letnie pozbawienie wolności. Policjanci skierowali również wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Informacja o odzyskaniu wartego ponad 20.000 euro samochodu przekazana została stronie niemieckiej.

 

 

Wojciech Adamczyk/PG

Praca w Policji