Aktualności

Piła - W trosce o bezpieczeństwo: kamizelki z Pyrkiem i 615 oznakowanych rowerów!

Data publikacji 04.08.2017

Oznakowanych 615 rowerów i rozdanych 600 kamizelek odblaskowych z Pyrkiem, to efekt akcji przeprowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Pile wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pile. Podczas akcji promującej bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci podkreślali, jak ważne są odblaski, które mogą uratować nawet życie.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów.

Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 15 metrów. Te informacje policjanci przekazywali uczestnikom akcji, którzy otrzymali od organizatorów kamizelki odblaskowe z wizerunkiem maskotki wielkopolskiej Policji – sierż. Pyrka, który sam uatrakcyjnił swoją obecnością przedmiotowe przedsięwzięcie. Policjanci wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Pile rozdali mieszkańcom powiatu pilskiego 600 odblaskowych kamizelek.

Policjanci zwracali uwagę, że sezon rowerowy w pełni, a więc niestety rośnie prawdopodobieństwo kradzieży jednośladów. Rzeczywistość pokazuje, że jest to zagrożenie bardzo realne. Znakując rower zwiększamy nasze szanse na jego odzyskanie. Dodatkowo na każdym jednośladzie policjanci umieszczają naklejkę z informacją, że pojazd jest oznakowany przez Policję. Stanowi to istotną barierę chroniącą nasz pojazd przed nieprawowitym przywłaszczeniem. Jak podkreślali mundurowi, znakowanie rowerów jest jedną z form zabezpieczenia jednośladów przed przestępcą. Podczas akcji policjanci oznakowali aż 615 rowerów.

Zorganizowana akcja była znakomitą okazją do spotkania się z mieszkańcami powiatu pilskiego i rozmów o bezpieczeństwie. Dzielnicowi z Komedny Powiatowej Policji w Pile wspólnie z Pracownikami Starostwa Powiatowego w Pile promowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakim są m.in. rowerzyści oraz piesi. Policjanci podkreślali, że piesi coraz częściej padają ofiarami wypadków. Wzajemna korelacja między pieszymi, rowerzystami i kierowcami, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów, mają ogromny wpływ na wspólne bezpieczeństwo na drogach.


Tekst: Żaneta Kowalska/ RKG

Zdjęcia: Powiat Pilski

Praca w Policji