Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Piła - Tylko w bezpiecznych miejscach przechodzę, Pyrek dziś uczy wszystkich na drodze!

Data publikacji 19.05.2017

Takie hasło promowało akcję profilaktyczną przeprowadzoną na terenie powiatu pilskiego przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile, uczniów oraz przedszkolaków, którym towarzyszył niecodzienny gość... Sierż. Pyrek - maskotka wielkopolskiej Policji, którzy wspólnie promowali szeroko rozumiane bezpieczeństwo na drodze.

W przeciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu pilskiego doszło do kilku poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Niestety wśród pokrzywdzonych były ofiary śmiertelne, ale również ranne dziecko, które przechodziło na oznakowanym przejściu dla pieszych. Takie zdarzenia to tragedia dla wielu rodzin, gdzie tracimy naszych najbliższych, czasami jedynych żywicieli rodziny.

Słońce, wysoka temperatura sprawiają, że czasami uczestnicy ruchu drogowego zapominają o stosowaniu się do obowiązujących się przepisów oraz zachowaniu ostrożności. Wczorajsza akcja profilaktyczna skierowana była do wszystkich uczestników ruchu drogowego, jednak skoncentrowana na niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Ładna pogoda sprzyja rowerowym i motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie, swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelowaliśmy o bezpieczną jazdę. Motocykl i rower nie mają poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści i rowerzyści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelką cenę, ponieważ ta cena może być niestety bardzo wysoka.

Celem akcji było „nagradzanie” lub „karanie” w niekonwencjonalny sposób uczestników ruchu drogowego, którzy za zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę samochodem, motocyklem, czy rowerem, prawidłowe poruszanie się przez przejście dla pieszych otrzymywali od dzieci i sierż. Pyrka słodkie upominki. Natomiast łamiących przepisy ruchu drogowego osoby czekało wstydliwe doświadczenie. W czasie kiedy policjanci kontrolowali zatrzymany pojazd, musieli oni wytłumaczyć najmłodszym, dlaczego złamali przepisy. W opinii większości uczestników ruchu drogowego taka „kara” była o wiele bardziej dotkliwa niż otrzymany mandat. Wszyscy biorący udział w akcji uczestnicy ruchu drogowego otrzymali elementy odblaskowe.

Inicjatywa organizatorów miała również na celu utrwalenie wśród uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest nasze wspólne bezpieczeństwo i jak wiele my, jako użytkownicy dróg możemy zrobić  w tej dziedzinie poprzez prawidłowe i rozważne działanie. Dzieci z klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile oraz dzieci z Publicznego Przedszkola nr 13 w Pile wraz z sierż. Pyrkiem skandowali hasła dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Uwrażliwiali jednocześnie, że ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo nas wszystkich jest rozwaga, ostrożność, brak pośpiechu i kultura na drodze.

Żaneta Kowalska/ RKG

Praca w Policji