Wągrowiec - Uczymy dzieci udzielać pierwszej pomocy - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Wągrowiec - Uczymy dzieci udzielać pierwszej pomocy

Data publikacji 12.05.2017

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak cenną umiejętnością jest udzielenie pierwszej pomocy. Dzielnicowy Komisariatu Policji w Skokach sierż sztab. Krzysztof Rubert wraz z ratownikiem medycznym Krzysztofem Tyborskim oswajają dzieci od najmłodszych lat z ideą pomagania, skupiając się na praktycznych umiejętnościach udzielania pomocy.

Przykładów ratowania życia przez dzieci i młodzież nie brakuje. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych małych bohaterach, którzy poprzez zachowanie „zimnej krwi” potrafili powiadomić służby ratunkowe i w ten sposób uratować życie. Dzieci są uczone tego typu zachowań już w przedszkolu.

Współpraca dzielnicowego ze Skoków wraz z ratownikiem medycznym zaowocowała przeprowadzeniem lekcji z udzielania pierwszej pomocy w skockiej podstawówce. Podczas pierwszego spotkania z funkcjonariuszami dzieci uczyły się radzenia sobie z drobnymi skaleczeniami, poznały sposoby ich opatrywania.Tym razem zajęcia w klasie drugiej dotyczyły przeprowadzenia podstawowych czynności ratowniczych. Dzieci dowiedziały się jak rozpoznać stan pokrzywdzonego, jak wezwać pomoc, jakie przekazać przy tym informacje, a także czynności jakie mogą sami wykonać – np. ułożenie ciała w pozycji bezpiecznej.

Dzielnicowy wraz z ratownikiem medycznym wszystkie omówione elementy prezentowali, a dzieci pod okiem specjalistów czynności te powtarzały. Jak mantrę powtarzano aby w każdym przypadku jak najszybciej zadzwonić pod nr 112 i przekazać wszystkie niezbędne szczegóły operatorowi. Po spotkaniu dzieciom łatwiej jest przełamać lęk przed napotkaną sytuacją, niekiedy przemóc się w sobie i udzielić pomocy poszkodowanemu choćby przez sprawne wezwanie służb.

Foto: Franciszek Szklennik, tekst: Dominik Zieliński / RKG

Praca w Policji