Kalisz - Policjanci szkolili pedagogów - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kalisz - Policjanci szkolili pedagogów

Data publikacji 21.04.2017

Dobrodziejstwo Internetu to dostęp do aktualnych informacji, kultury, edukacji, komunikowania i rozrywki. Rozwojowi sieci towarzyszą jednak zagrożenia dotykające zwykłych użytkowników, zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych. Dlatego też kaliscy policjanci podejmują działania na rzecz cyberbezpieczeństwa najmłodszych. Jednym z nich było przeprowadzone w ostatnim czasie szkolenie dla pedagogów szkolnych dotyczące m.in. zagrożeń pojawiających się w Internecie.

Głównym celem szkolenia było przekazanie pedagogom szkolnym podstawowych informacji dotyczących cyberzagrożeń. Spotkanie rozpoczął Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu insp. Witold Goździelewski, który podczas przywitania podkreślił jak duże znaczenie ma współpraca Policji z przedstawicielami szkół na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

W trakcie szkolenia pedagodzy dowiedzieli się, m.in. czym jest cyberprzemoc, jakie są jej rodzaje i jakie narzędzia wykorzystywane są do jej rozpowszechniania. Poznali również takie pojęcia jak: hejt, seksting, czy grooming. Przybliżając sposób działania sprawców internetowych przestępstw policjanci chcieli uświadomić nauczycielom, na jakie zagrożenia w sieci narażone są szczególnie dzieci, które nie zdają sobie sprawy z coraz częściej czyhających na nie w wirtualnym świecie niebezpieczeństw.

Ponadto zwrócono również uwagę na zjawisko cyberuzależnienia, które dotyka coraz młodszych użytkowników sieci. Jak podkreślali policjanci prowadzący szkolenie, uzależnienie od Internetu rozwija się stopniowo i niezauważalnie, wypierając dotychczasowe zainteresowania i obowiązki uczniów. Zdarza się, że młodzież szkolna bardzo często wykorzystuje nowe rozwiązania technologiczne w sposób niekontrolowany. Pedagodzy dowiedzieli się również, jakie niepokojące zachowania uczniów, powinny wzmóc ich czujność i gdzie w takich przypadkach należy szukać pomocy.

Minimalizowanie zagrożeń i skutków niebezpieczeństw związanych z Internetem, to jedno z priorytetowych działań z zakresu profilaktyki społecznej realizowanych przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

W trakcie spotkania poruszono również problematykę uzależnień wśród młodzieży. Największym zainteresowaniem cieszyła się „walizka profilaktyczna” przygotowana przez kaliskich funkcjonariuszy. We wnętrzu tego nietypowego kufra, umieszczono przedmioty, które pozornie przypominają rzeczy codziennego użytku, jednak służą do przechowywania, przygotowywania i spożywania środków odurzających.

Anna Jaworska-Wojnicz/ RKG

Praca w Policji