Środa Wlkp. - Dwa lub cztery kółka – bądźmy RÓWNI na drodze - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Środa Wlkp. - Dwa lub cztery kółka – bądźmy RÓWNI na drodze

Data publikacji 19.04.2017

Kilka dni ciepła przyniosły pierwsze wypadki z udziałem motocyklistów. Po polskich drogach jeździ już ponad milion motocykli, jednakże miłośnicy dwóch kółek nie zawsze i nie dla wszystkich stanowią równoprawnych partnerów - uczestników ruchu drogowego. Zachęcamy kierowców samochodów jak i motocyklistów do bezpiecznego oraz kulturalnego poruszania się i koegzystowania na drogach. Bądźmy„Równi na drodze”.

W powiecie średzkim oficjalne rozpoczęcie sezonu motocyklowego czeka nas 29 kwietnia br. Jednak wiosenna aura sprawiła, że coraz więcej osób przesiada się z czterech kółek na motocykle. Niestety jak pokazuje życie początek sezonu motocyklowego to również okres, gdy często dochodzi do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych z udziałem kierowców jednośladów. Wina leży zarówno po stronie kierowców aut jak i motocykli.

Na przełomie marca i kwietnia br. na terenie powiatu średzkiego doszło w krótkich odstępach czasu do dwóch wypadków, w których ucierpieli motocykliści. 26 marca br. 42-letni kierujący motocyklem honda vtx utracił panowanie nad motocyklem i uderzył w pojazd marki Renault Clio. Do zdarzenia doszło w Zaniemyślu na ulicy Raczyńskich.

Kilka dni później 2 kwietnia br. w Chociczy (gm. Nowe Miasto nad Wartą) bardzo poważnego urazu nogi doznał kierowca hondy SC39. Motocyklista ucierpiał w wypadku, ponieważ kierowca nissana micra wyjechał mu z drogi podporządkowanej nie ustępując pierwszeństwa przejazdu. Warto zaznaczyć, że w zdarzeniu tym zimną krew zachowała kierująca innym pojazdem, która jako pierwsza „najechała” na wypadek - prawidłowo zabezpieczyła miejsce wypadku, powiadomiła służby ratownicze, a następnie podjęła kierowanie ruchem do przybycia funkcjonariuszy, by rozładować powstały zator.

Policjanci średzkiej drogówki przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego nie tylko o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, ale także o zachowaniu rozwagi na drodze. Nie do przecenienia jest również zawsze aktualna „zasada ograniczonego zaufania” wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji to motocyklista, motorowerzysta czy cyklista nie ma najmniejszej szansy wyjść z kraksy bez obrażeń.

Jadąc motocyklem lub skuterem musimy pamiętać o zachowaniu następujących zasad bezpieczeństwa:

  • dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach

  • nie jedź slalomem między pojazdami

  • zawsze zakładaj kask ochronny,

  • pamiętaj o odzieży ochronnej - niedopuszczalna jest jazda w krótkich spodenkach, klapkach i bez kasku,

  • zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego,

  • nie przeceniaj swoich umiejętności, nie ryzykuj na drodze, nawet niegroźnie wyglądająca stłuczka czy wywrotka grozi utratą zdrowia a nawet życia.

Ponadto policjanci zachęcają nie tylko pieszych, ale także użytkowników jednośladów do używania elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność amatorów dwóch kółek, a co za tym idzie wzrasta ich bezpieczeństwo.

Edyta Kwietniewska/ RKG

Praca w Policji